Terra staje się drugim największym blockchainem po Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Terra staje się drugim największym blockchainem po Ethereum

Zerelik Maciej
terra luna spalanie tokenów

Jeszcze niedawno to łańcuch Binance zajmował drugie miejsce wśród największych blockchainów. Teraz jednak Terra oficjalnie stała się drugim co do wielkości ekosystemem zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Według danych pochodzących z DeFi Llama, Terra może się obecnie poszczycić całkowitą wartością zablokowaną (TVL) w wysokości nieco ponad 23 miliardów dolarów. W przeliczeniu na dolary amerykańskie jest to rekordowy wynik.

Jest to mniej więcej dwa razy więcej niż w przypadku wicelidera – BNB Chain (dawniej Binance Smart Chain) i Fantom. Liderem wciąż pozostaje Ethereum, które odpowiada za 54% całego rynku DeFi – 111 miliardów dolarów.

terra luna wykres

Jeżeli jednak spojrzymy na TVL wyrażony w LUNA, natywnym tokenie sieci Terra, który służy do uiszczania opłat transakcyjnych i głosowania w zarządzaniu, obraz jest nieco inny.

terra luna wykres

Niedawny skok stanowi raczej niewielką zmianę w porównaniu z aktywnością z lata ubiegłego roku.

Rosnąca cena LUNA katalizatorem

Wskazuje to, że oprócz wzrostu rzeczywistej aktywności (ludzie wpłacają kryptowaluty do sieci, aby korzystać z DeFi), głównym motorem napędowym sieci jest rosnąca cena LUNA.

Według danych CoinGecko, LUNA w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o prawie 38,8%. W tym samym okresie natywny token stojący za największym projektem DeFi zbudowanym na Terra – Anchor Protocol (ANC), również zyskał na wartości ponad 70%.

Anchor jest rynkiem podobnym do Aave na Ethereum, na którym użytkownicy mogą zarobić do 19,49% na swoich UST (algorytmiczny stablecoin powiązany z USD).

terra luna spalanie tokenów
reklama
reklama