Ten kraj zamierza zakazać transakcji P2P z użyciem kryptowalut
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi penalizuje transakcje P2P. Sytuacja jest wynikiem wzrostu przestępstw związanych z kryptowalutami na terenie tego kraju.
Obecnie wspomniane wyżej ministerstwo pracuje nad poprawkami do ustawy, które mają całkowicie zakazać takiej formy rozliczeń z wykorzystaniem cyfrowych aktywów.
Oficjalny komunikat MSZ
Wczoraj, na Telegramie tej instytucji pojawił się oficjalny komunikat określający powód zakazania indywidualnych transakcji kryptowalutowych na zasadzie P2P. Władze kraju argumentują, że:
Usługi kryptowalutowe P2P są powszechne wśród oszustów, którzy wypłacają i konwertują skradzione fundusze, a następnie przekazują pieniądze organizatorom lub uczestnikom przestępczych schematów. Dla przejrzystości i kontroli finansów, obywatele będą mieć pozwolenie na prowadzenie takich transakcji finansowych tylko za pośrednictwem giełd zarejestrowanych w Belarus Hi-Tech Park (HTP).
Wspomniane wyżej giełdy są jedyną furtką do wymiany kryptowalut. Dodatkowo Białoruś zakaże skupu środków, co sprawi, że tego rodzaju transakcje będą w praktyce nieopłacalne.
Zmiana na rynku P2P
Co ciekawe – Białoruś była jednym z pierwszych uczestników rynku krypto, który je w pełni akceptował. Do chwili obecnej wprowadzała ona przepisy, które miały zadbać o rozwój branży. Jeszcze w 2022 roku Łukaszenko podpisywał dekret w sprawie rejestru adresów portfela wirtualnego i obiegu kryptowaluty. Następnie w 2023 r. rząd Białorusi przedłużył zwolnienia podatkowe dla firm działających w sektorze krypto. Zagwarantował on jednocześnie, że przepisy pozostaną w mocy do stycznia 2025 r. Niemniej jednak, ulgi i wspieranie branży kryptowalut skierowane jest wyłącznie do całkowicie zalegalizowanych spółek na terenie Białorusi. W pozostałym zakresie – w tym transakcje P2P zostaną całkowicie spenalizowane. Oficjalny komunikat związany z tą sytuacją można znaleźć -> tutaj.
Miliony na nielegalnych transakcjach
Od stycznia tego roku, specjalne jednostki policyjne zajmujące się zwalczaniem cyberprzestępczości doprowadziły do zatrzymania, bądź postawienia w stan oskarżenia 27 osób, które zrobiły sobie dochodowy interes z P2P. Szacuje się, że dzięki takiej formie rozliczeń przestępcy mogli zarobić ponad 22 miliony rubli (około 35 milionów złotych). Tego rodzaju usługi ponoć cieszą się popularnością wśród kryminalistów, którzy chcą przekształcić, wyprać i wypłacić skradzione fundusze lub przekazać pieniądze innym podmiotom zaangażowanym w nielegalne działania. Wiele osób widząc kierunek w którym zmierza Białoruś wątpi w skuteczność podejmowanych kroków.
Powodzenia w egzekwowaniu tego prawa – przekazał jeden z obserwatorów branży krypto na Twitterze.
Belarus is working on an amendment to its crypto regulations that would ban the exchange of cryptocurrencies between individuals.
Crypto transactions will only be possible through the exchanges for “transparency and control purposes.
Good luck enforcing it
— Peter Kallos (@PeterKallos2017) July 2, 2023
Sama penalizacja P2P nie jest prostym zadaniem. Wystarczy spojrzeć na przykład Chin, gdzie wielu użytkowników nadal korzysta z tej formy rozliczeń mimo zakazu transakcji. Czy w tym wypadku okaże się ona skuteczna? Przekonamy się niebawem.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.