Przyczynił się do kradzieży 132 milionów dolarów. Usłyszał zaskakująco niski wyrok

Phishing

Brytyjski sąd skazał programistę odpowiedzialnego za stworzenie usługi, dzięki której cyberprzestępcy okradali swoje ofiary za pomocą phishingu. Sędzia wydająca wyrok stwierdziła, że jego platforma była jedną z najbardziej zaawansowanych witryn na świecie.


  • Zak Coyne, twórca witryny LabHost, został skazany na 8,5 roku więzienia.
  • Jego platforma pozwalała przestępcom wykorzystywać fałszywe wersje legalnych stron internetowych.

Twórca LabHost idzie siedzieć

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok przeciwko 24-letniemu Zakowi Coyne’owi, który był odpowiedzialny za stworzenie platformy LabHost, która była wykorzystywana przez cyberprzestępców do niecnych celów.

Umożliwiała ona oszustom wykorzystywanie sfabrykowanych wersji legalnych stron internetowych do prowadzenia kampanii phishingowych. Czyli, przykładowo, wykupywali „usługę subskrypcyjną” na fałszywą stronę giełdy Coinbase i podszywając się pod pracowników tej firmy, podsyłali link do złośliwego odnośnika swoim ofiarom.

Następnie na zainfekowane urządzenia dostawało się oprogramowanie drenujące portfele na kryptowaluty lub kradnące wrażliwe dane osobowe, jak chociażby dane logowania do banku.

Jak informuje firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem – Trend Micro – oszuści chcący skorzystać z ​​LabHost mieli do wyboru aż trzy poziomy członkostwa, za które rozliczano się w bitcoinie.

Ceny wahały się od 179 do ponad 300 dolarów miesięcznie. Z ustaleń śledczych wynika, że niektóre ze stron phishingowych stanowiły imitację urzędów państwowych i znanych firm usługowych, w tym Amazon, Uber czy Netflix.

Szacuje się, że z rozwiązań, jakie oferowało LabHost, w ostatnich latach korzystało tysiące przestępców w 91 krajach. Liczba oszukanych ofiar przekracza milion, natomiast poniesione przez nie straty około 132 miliony dolarów. W samej Wielkiej Brytanii dokonano kradzieży aż 42 milionów dolarów.

Twórca tej platformy, która wyrządziła krzywdę tylu ludziom, został skazany na osiem i pół roku więzienia. To stosunkowo niski wymiar kary, jeżeli się weźmie pod uwagę sytuację takiego Rossa Ulbrichta, który za stworzenie Silk Road otrzymał podwójne dożywocie.

Tak samo deweloper stojący za mikserem kryptowalut Tornado Cash, za samo napisanie kodu został skazany na 5 lat więzienia, co było absurdem.

Sędzia, która ogłosiła wyrok skazujący Coyne’a –  Jenny Lester-Ashworth – stwierdziła, że LabHost to „jedna z najbardziej profesjonalnych i zaawansowanych stron internetowych na świecie”

Phishing

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.