Tego Satoshi nie przewidział. Współzałożyciel Ava Labs mówi o bezpieczeństwie Bitcoina
Przyszłość kryptowalut w pewnym momencie może stanąć przed nie lada wyzwaniem dot. ich bezpieczeństwa. Chodzi bowiem o rozwój technologii komputerów kwantowych, który od lat budzi obawy wśród członków tej społeczności. Najnowsze osiągnięcia inżynierów w tym temacie wywołały nową dyskusję dot. między innymi tego, czy portfel twórcy Bitcoina w dalszym ciągu pozostaje odporny na ataki zewnętrzne.
- Od kilkunastu lat na adresie portfela przypisanego do Satoshiego Nakamoto znajduje się ponad 1,1 miliona BTC.
- Współzałożyciel Ava Labs – Emin Gün Sirer – twierdzi, że postęp w rozwoju komputerów kwantowych zagraża bezpieczeństwu tej fortuny.
- Mimo wszystko panuje wciąż przekonanie, że postęp technologii komputerów kwantowych nie zagrozi sieci Bitcoina.
Portfel Satoshiego Nakamoto w niebezpieczeństwie
Pojawienie się na rynku nowego chipa do komputerów kwantowych o nazwie Google Willow wywołało na nowo w społeczności kryptowalut dyskusje dotyczące bezpieczeństwa tego ekosystemu.
W końcu blockchainy oparte na algorytmie Proof-of-Work, czyli jak ma to miejsce chociażby w przypadku sieci Bitcoina, mają być odporne na zewnętrzne wpływy ze strony hackerów i stanowić gwarant bezpieczeństwa ze względu na swoją decentralizację oraz szyfrowanie.
Obawy co do przyszłości tego stanu rzeczy budzą jednak postępy w rozwoju komputerów kwantowych. Chodzi o to, że w pewnym momencie maszyny te mają szansę stać się na tyle potężne, aby być zdolne do łamania szyfrowania chroniącego kryptowaluty na danych adresach kryptograficznych.
Jednym z celów ataków zdecydowanie byłby portfel przechowujący fortunę twórcy Bitcoina, czyli Satoshiego Nakamoto. Mówimy o ilości 1,1 miliona BTC wartej dziś miliardy dolarów.
Swoimi rozważeniami w tej sprawie podzielił się Emin Gün Sirer, współzałożyciel Ava Labs.
While recent developments in quantum computing are amazing, they pose no threat to the security of cryptocurrencies, at least not yet! Let me explain why.
Quantum computing will make it easier to perform certain operations, like factoring numbers, while others, such as inverting…
— egs9000🔺⚔️ (@el33th4xor) December 9, 2024
Kwestie związane z technologią kwantową od lat wywołują obawy dotyczące ich wpływu na szyfrowanie transakcji oraz dostępu do danych cyfrowych aktywów.
W sierpniu zeszłego roku na łamach Bloomberga pojawił się raport, w którym omawiano potencjalne szanse na to, w jaki sposób komputery kwantowe byłyby w stanie złamać obecne protokoły kryptograficzne, w tym właśnie te oparte na blockchainie.
Jedną z wyróżnionych kwestii był wpływ komputerów kwantowych na mining BTC. Wskazano na fakt, że komputery kwantowe mają potencjał na zdominowanie procesu wydobywania, prowadząc finalnie do centralizacji sieci, a także do powstania luk w jej zabezpieczeniach.
Ponadto maszyny te mogłyby odszyfrowywać klucze prywatne, umożliwiając podmiotom kontrolującym te komputery kradzież kryptowalut z danego adresu. Wyobraźcie sobie więc wykorzystanie tej techniki do ataków na giełdy kryptowalut.
Chociaż nie jest to bezpośrednie zagrożenie, komputery kwantowe mogą wkrótce stanowić znaczące i istotne ryzyko dla tej rozwijającej się i odpornej klasy aktywów. Mogą istnieć pewne okoliczności, w których różne podmioty, w tym zarządzający aktywami i spółki publiczne, mogą chcieć rozważyć publiczne ujawnienie wpływu, jaki komputery kwantowe mogą mieć na inwestycje w kryptowaluty lub strategie inwestycyjne obejmujące tę klasę aktywów
– stwierdzono wtedy w raporcie.
Google Willow to zapowiedź katastrof na rynku blockchaina?
W poniedziałek firma Google zaprezentowała nowy układ kwantowy o nazwie “Willow”.
Założyciel i szef Google Quantum AI – Hartmut Neven – przekazał, że układ ten jest w stanie wykonywać zadania w czasie krótszym niż pięć minut, podczas gdy najszybszym znanym dotychczas superkomputerom zajęłoby to około 10 septylionów lat.
Nowy system ma stanowić przełom w kwestii skalowalnych obliczeń kwantowych.
Meet Willow, our newest quantum chip. In under 5 minutes, it’s able to perform a benchmark computation that would take one of today’s fastest supercomputers 10 septillion years. (That’s greater than the age of the universe!) Learn more ↓ https://t.co/6UnDvVt7v2
— Google (@Google) December 9, 2024
Mimo pojawiających się obaw, wielu ekspertów jest jednak zdania, że technologia komputerów kwantowych nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, aby stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Bitcoina.
Wskazuje się między innymi na fakt, że aby dokonać złamania algorytmów ECDSA 256 i SHA-256, czyli dwóch typów szyfrowania sieci Bitcoina, wymagałoby komputera kwantowego z milionami kubitów.
Najnowszy produkt od Google takiej mocy jednak nie posiada.
Google Willow Quantum vs Bitcoin Encryption
Today, Google announced that Willow has reached 105 qubits with improved error rates. Should Bitcoiners worry?
🚫 Short Answer: No.
🔒 Bitcoin relies on two types of encryption:
1️⃣ ECDSA 256: Vulnerable to “Shor’s algorithm,” but… pic.twitter.com/Baa8lwUVM6
— Ben Sigman (@bensig) December 9, 2024
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.