Szef OCC: Regulacje bankowe mogą nadać stabilność stablecoinom | Wiadomości | CrypS.

Szef OCC: Regulacje bankowe mogą nadać stabilność stablecoinom

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
stablecoin

Urząd Kontrolera Waluty jest odpowiedzialny za regulację wszystkich banków krajowych w Stanach Zjednoczonych. Pełniący obowiązki szefa agencji zasugerował jednak, że ma ona odpowiednie środki, aby objąć swoim nadzorem również stablecoiny.

Przemawiając podczas debaty na temat “Przyszłości kryptowalut i regulacji” na Transatlantyckim Forum Finansowym British American Business, p.o. kontrolera waluty Michael Hsu powiedział:

Regulacja bankowa nadałaby wiarygodność ‘stabilnej’ części stablecoinów.

Nazywając stablecoiny “tlenem ekosystemu kryptowalut”, ze względu na ich funkcję jako pomostu do walut fiat, Hsu przewidział sytuację, w której posiadacze USDT, USDC i innych aktywów powiązanych z fiatem nie wierzą już, że są one w pełni wymienialne na gotówkę, która rzekomo je wspiera.

Hsu mówi, że widział to już wcześniej – w 2008 r., kiedy inwestorzy rozpoczęli masowe wycofywanie środków z banków, funduszy rynku pieniężnego i biur maklerskich. To niemal doprowadziło do upadku amerykańskiego systemu finansowego. Hsu ostrzega:

Słabe punkty, które prowadzą do runu, zazwyczaj nie pojawiają się nagle, znikąd” – ostrzega Hsu. Narastają z czasem i są w dużej mierze ignorowane, aż do momentu, gdy mała grupa uczestników wyczuje ryzyko, zdenerwuje się i po cichu zacznie się odsuwać.

Stablecoiny potrzebują regulacji

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell również twierdzi, że stablecoiny powinny być regulowane jak fundusze rynku pieniężnego. Są one funduszami wzajemnymi, tak więc mogą zawierać mieszankę gotówki, płynnych papierów wartościowych i papierów dłużnych – nie inaczej niż Tether lub USDC. Sekretarz skarbu Janet Yellen zgodziła się, że należy coś zrobić i w lipcu zeszłego roku zwołała specjalną grupę roboczą ds. rynków finansowych. W jej skład wchodzili nie tylko Powell i Yellen, ale także m.in. przewodniczący SEC Gary Gensler i właśnie Michael Hsu.

Według Hsu, ryzyko kryptowalut polega na tym, że napływy ze stablecoinów stracą impet, wprowadzając strach, niepewność i wątpliwości do umysłów inwestorów. Z perspektywy byka wydaje się to niepojęte. Według CoinGecko, kapitalizacja rynkowa dla trzech największych stablecoinów wzrosła z 30 miliardów dolarów rok temu do ponad 137 miliardów dolarów obecnie. Oznacza to wzrost o 356%. W ciągu ostatnich 90 dni był to jednak wzrost o 18%, co w ujęciu rocznym daje 95%; w ciągu ostatnich 30 dni jest to około 3%, w ujęciu rocznym 39%.

Prawdopodobnie już domyślacie się jaką receptę ma Hsu: regulacja.

Nawet jeśli fala się skończy, rezerwy będą na miejscu, nadzorowane i badane przez organy nadzoru bankowego, a potencjalnie nawet wspierane przez dostęp do okna dyskontowego banku centralnego, aby zaspokoić krótkoterminowe potrzeby płynnościowe, jeśli będzie to uzasadnione.

Według niego jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla posiadaczy stablecoinów, jak i ekosystemu kryptowalut. W takim scenariuszu bowiem wykupy stablecoinów stałyby się nieistotne, podczas gdy pewność regulacyjna – od dawna pożądana przez projekty kryptowalutowe – pobudziłaby innowacje. Ponadto, w oczach Hsu, jest to wygrana dla systemu finansowego jako całości, ze względu na rosnące wzajemne powiązania kryptowalut i głównego nurtu finansów.

stablecoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.