Solana z kolejnymi problemami. Tyle się traci na nieudanych transakcjach w tej sieci
Solana znów ma problemy z działaniem. Chodzi o niezrealizowane transakcje.
- Sieć Solana ma problem z niezrealizowanymi transakcjami.
- Blockchain rozwija się, ale nadal ma poważne problemy.
Solana znów zawodzi
Programista Cardano – Dave – udostępnił w poście na X ciekawe dane. Zauważył, że prawie 93,89% wszystkich transakcji wykonanych za pośrednictwem Chainlink Data Store Program na Solanie nie powiodło się.
I mowa o tylko o ostatnich 30 dni. Daje nam to około 127,13 mln nieudanych transakcji. Udanych było zaledwie 8,28 mln.
~93.89% Of All Transactions failed using the Chainlink Data Store Program on Solana (Last 30 days)
Successful Transactions = 8.28M (~6.11%)
Failed Transactions = 127.13M (~93.89%)Average Failed Transaction fee is 0.000005 SOL.
Meaning, in the last 30 days, failed… pic.twitter.com/pkoJy2Vbim— Dave (@ItsDave_ADA) August 19, 2024
Średnia opłata za nieudaną transakcję wynosi 0,000005 SOL, co daje łącznie około 635,65 tokenów SOL utraconych w ciągu ostatniego miesiąca. Przekłada się to na oszałamiającą kwotę 91 090,48 USD. Mało tego, ta kwota nie obejmuje opłat o wysokim priorytecie, co jeszcze bardziej zwiększa koszty.
Jak to jednak możliwe? Wysoce prawdopodobne jest, że wiele z nieudanych transakcji to spam lub transakcje arbitrażowe. Stoją za nimi boty. Koszt takiego “spamowania” sieci jest nieistotny w porównaniu z potencjalnymi korzyściami. Komuś może chodzić o przeciążenie sieci i spowolnienie działania blockchaina.
Problemy Solany z przeciążeniem
Kto miałby jednak za tym stać. Nie wiadomo. To zresztą teoria. Problemy Solany z przeciążeniem nie są bowiem niczym nowym. Sieć zmaga się z tymi problemami od dawna. Choć kolejne aktualizacje mają rozwiązać problem, jak widać, na wiele się jednak nie zdają.
Nowa architektura blockchaina SOL ma zresztą wady, w szczególności dot. ograniczenia połączeń w okresach dużego zapotrzebowania, ruchu w sieci. W rezultacie “legalne” transakcje są często odrzucane wraz ze spamem, co pogłębia frustrację użytkowników.
Pomimo tych problemów ekosystem Solany nadal się rozwija. Platforma odnotowała wzrost aktywności związanej ze zdecentralizowaną wymianą środków (DEX). Do tego doszło uruchomienie nowych projektów, takich jak smartfon Saga. Ponadto sieć odgrywa kluczową rolę na poletku memecoinów.
To ostatnie jednak też jest problemem. Solana jest używana do celów rozrywkowych, a dokładniej: do realizacji mało poważnych projektów. Ruch w sieci generują właśnie memecoiny, a nie poważne przedsięwzięcia biznesowe.
Dziś 1 SOL kosztuje 143 USD, co przekłada się na wzrost o 1% w skali doby.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.