SEC oskarża 11 osób ws. piramidy finansowej na 300 mln USD | Wiadomości | CrypS.

SEC oskarża 11 osób ws. piramidy finansowej na 300 mln USD

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
SEC pozywa Forsage o schemat Ponziego

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko założycielom i promotorom platformy Forsage. Komisja twierdzi, że napędzali oni “piramidę finansową i schemat Ponziego” o wartości 300 mln USD.


Wczoraj, w sądzie okręgowym Stanów Zjednoczonych w Illinois, SEC oskarżyła 11 osób o ich rzekomą rolę w tworzeniu “oszukańczego schematu piramidy kryptowalutowej” platformy Forsage. Skarga objęła czterech założycieli Forsage, do których należą: Vladimir Okhotnikov, Jane Doe (znana również jako Lola Ferrari), Mikhail Sergeev i Sergey Maslakov. Oskarżono także siedmiu promotorów.

Według SEC, w styczniu 2020 roku Okhotnikov, Sergeev, Maslakov i Doe uruchomili stronę Forsage.io. Za pośrednictwem platformy umożliwiono inwestorom detalicznym zawieranie transakcji przez inteligentne kontrakty działające na blockchainach Ethereum, Tron i Binance.

Miliony dolarów od milionów inwestorów

W opinii regulatora, w rzeczywistości Forsage to piramida finansowa, której uczestnicy osiągają zysk, pozyskując nowych inwestorów. SEC twierdzi, że założyciele zebrali w ten sposób ponad 300 mln USD od milionów inwestorów detalicznych na całym świecie.

W dokumencie sądowym SEC stwierdziła, że platforma skupia się tylko na rekrutowaniu:

To [platforma Forsage] nie sprzedawała ani nie zamierzała sprzedawać żadnego rzeczywistego, konsumowalnego produktu klientom detalicznym w dobrej wierze w odpowiednim okresie czasu i nie miała widocznego źródła przychodów innego niż fundusze otrzymane od inwestorów. Podstawowym sposobem zarabiania pieniędzy przez inwestorów na Forsage było rekrutowanie innych do programu.

Nie przyznając się, ani nie zaprzeczając zarzutom, dwoje oskarżonych promotorów, tj. Samuel D. Ellis z Louisville i Sarah L. Theissen z Hartford zgodziło się na ugodę. Otrzymali m.in. stały zakaz naruszania w przyszłości zarzucanych przepisów.

Oszukańczy schemat na masową skalę

Carolyn Welshhans, p.o. szefa jednostki Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd do spraw aktywów kryptowalutowych i cyberprzestrzeni, nazwała Forsage oszukańczym schematem piramidalnym uruchomionym na masową skalę i agresywnie sprzedawanym:

Oszuści nie mogą obejść federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, koncentrując swoje schematy na inteligentnych kontraktach i blockchainach.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, także ostrzegał przed możliwymi oszustwami Forsage, porównując ten projekt do Bitconnect i Onecoin. W 2020 roku badacze zauważyli, że działalność schematu Forsage wywołała wzrost prowizji i cen gazu w sieci Ethereum.

Czym jest schemat Ponziego?

Piramida finansowa jest nietypowym modelem biznesowym, który często jest wykorzystywany przez oszustów. Schemat Ponziego to oszustwo inwestycyjne, które opłaca istniejących inwestorów z funduszy zebranych od nowych inwestorów. Takie schematy często przyciągają nowych inwestorów, którzy skuszeni są szansą zainwestowania środków w możliwości mające wygenerować wysokie zyski przy niewielkim ryzyku.

SEC pozywa Forsage o schemat Ponziego

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.