SEC odrzuca ETF od WisdomTree | Wiadomości | CrypS.

SEC odrzuca ETF od WisdomTree

Zerelik Maciej
Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła wniosek WisdomTree o utworzenie bezpośredniego, bitcoinowego funduszu ETF.

SEC odrzuca wniosek WisdomTree o Bitcoin ETF

SEC opublikowała w środę (1 grudnia) list dotyczący funduszu ETF od WisdomTree opartego na Bitcoinie. WisdomTree początkowo złożył swoją aplikację w maju tego roku. SEC opóźniła jednak decyzję w tej sprawie do tego tygodnia.

Teraz Komisja pisze, że Cboe BZX, giełda, na której notowany byłby ETF WisdomTree, nie spełnia określonych wymagań dotyczących oszustw i manipulacji rynkowych.

Według regulatora, BZX nie spełnia wymogu, by „zasady krajowej giełdy papierów wartościowych były 'zaprojektowane w celu zapobiegania oszustwom i manipulacjom’ oraz 'ochrony inwestorów i interesu publicznego’.”

Giełda musiałaby zawrzeć umowę o współdzieleniu nadzoru z regulowanym rynkiem, aby właściwie zapobiegać oszustwom. BZX argumentował, że rynek Bitcoina jest z natury odporny na oszustwa i manipulacje. SEC nie zgodziła się jednak z tym twierdzeniem

W USA nadal nie ma bezpośredniego ETF na Bitcoina

Wiadomość ta pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak Grayscale zakwestionował decyzje SEC w sprawie spotowych ETF-ów. Wszystko za sprawą NYSE Arca i planami przekształcenia funduszu Grayscale Bitcoin w bezpośredni fundusz ETF. SEC w dniu 12 listopada odrzuciła również podobny wniosek od VanEck.

Choć Komisja zatwierdziła trzy ETF-y na kontrakty terminowe (od VanEck, Valkyrie i ProShares), nie zatwierdziła jeszcze spotowego ETF-u powiązanego bezpośrednio z wartością rynkową Bitcoina.

Inne kraje jednak zezwoliły na istnienie takich funduszy inwestycyjnych. Wiele tego typu produktów zostało uruchomionych w Kanadzie.

Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC
reklama
reklama