SEC zatwierdza bitcoinowe ETF na kontrakty futures firm VanEck i Valkyrie Investments | Wiadomości | CrypS.

SEC zatwierdza bitcoinowe ETF na kontrakty futures firm VanEck i Valkyrie Investments

Mariusz Przepiórka
Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła wniosek o uruchomienie bitcoinowego ETF na kontrakty futures złożony przez firmę VanEck. Decyzja wchodzi w życie 23 października, a rozpoczęcie notowań zaplanowano na poniedziałek 25 października.

Podobnie jak w przypadku Bitcoin Strategy ETF firmy ProShares, który został uruchomiony w ubiegły wtorek, aktywem bazowym struktury będą kontrakty terminowe na bitcoina na Chicago Mercantile Exchange. W przyszłości wykaz ten mógłby zostać rozszerzony o podobne produkty będące przedmiotem obrotu na innych giełdach zarejestrowanych przez CFTC.

Akcje funduszu będą notowane pod kodem XBTF na platformie Cboe BZX. Spółka będzie pobierać opłatę za zarządzanie w wysokości 0,65%, która jest niższa niż w przypadku produktu ProShares (0,95%). Obie struktury są aktywnie zarządzane. VanEck wciąż czeka na decyzję w sprawie swojego innego wniosku – o uruchomienie bitcoinowego ETF opartego o rynek spot. Regulator ma czas na odpowiedź do 14 listopada 2021.

Valkyrie również uruchamia bitcoinowy ETF

Valkyrie Investments to kolejna firma, która otrzymała zgodę SEC na uruchomienie bitcoinowego ETF na kontrakty futures. Jej rzecznik poinformował, że firma „pokonała wszystkie przeszkody regulacyjne”.

Notowania Valkyrie Bitcoin Strategy ETF rozpoczynają się w piątek, 22 października pod nazwą BTF. Firma początkowo chciała nadać aktywom kod BFTD, akronim często używany przez entuzjastów kryptowalut na Twitterze. Wydaje się jednak, że organ regulacyjny nie zaakceptował tego pomysłu.

ETF firmy ProShares z rekordowym obrotem

Bitcoinowy ETF firmy ProShares rozpoczął notowania na nowojorskiej giełdzie 19 października. W ciągu pierwszych 20 minut wolumen obrotu przekroczył 280 mln USD, dwie i pół godziny później wyniósł 600 mln USD, a wartość obrotu pierwszego dnia osiągnęła niemal 1 mld USD.

20 października Bitcoin Strategy ETF firmy ProShares wzrósł do poziomu 1,1 mld USD w zarządzanych aktywach. Według analityka portalu Bloomberg Erika Balčunasa, był to pierwszy ETF, który przekroczył granicę 1 mld USD w ciągu dwóch dni. Poprzedni rekord został ustanowiony 18 lat temu, gdy SPDR Gold Shares przekroczył tę granicę w trzy dni.

Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC
reklama
reklama