Bitcoin ETF wejdzie dziś na giełdę w USA - wszystko co musisz wiedzieć | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin ETF wejdzie dziś na giełdę w USA – wszystko co musisz wiedzieć

Michał Misiura
już dziś na nyse rozpocznie się handel pierwszym bitcoin etf w historii usa

Już dziś na nowojorskiej giełdzie rozpocznie się handel pierwszym bitcoinowych ETF-em w Stanach Zjednoczonych. Instrument będzie oparty na kontraktach futures na BTC.

ProShares Bitcoin Strategy ETF (ticker BITO) pojawi się dziś na nowojorskiej giełdzie, która otwiera swój parkiet o 15:30 czasu polskiego. 15 października produkt uzyskał “milczącą” akceptację ze strony SEC – to znaczy regulator nie odniósł się do wniosku o dopuszczenie do handlu przez określony w ustawie okres 75 dni. Tym samym w Stanach Zjednoczonych pojawił się pierwszy ETF związany z bitcoinem.


ETF (ang. Exchange Traded Fund, czyli fundusz notowany na giełdzie) – jest to rodzaj otwartego funduszu inwestycyjnego, który odzwierciedla ruch notowań jakiegoś bazowego produktu lub koszyka produktów: np. indeksów giełdowych, surowców, wybranych akcji, czy kontraktów futures na bitcoina jak ma to miejsce w przypadku ProShares Bitcoin Strategy ETF.


ETF na kontrakty terminowe bitcoina

ProShares Bitcoin Strategy ETF to produkt, związany z kontraktami terminowymi (futures) bitcoina. Te mogą zaś różnić się od jego notowań na tradycyjnym rynku spot. ETF’y typu spot podążałyby ściśle za ceną bazowego aktywa. ETF’y futures mogą osiągnąć zaś gorsze lub lepsze wyniki, choć zazwyczaj w długim terminie będą to zbliżone wartości.

SEC nie dopuszczał już wielokrotnie do handlu EFT-ami powiązanymi z rynkiem spot. Wynika to z przekonania, że jest on słabiej nadzorowany niż instrumenty pochodne. Kontrakt futures bitcoina, na którym bazuje ETF ProShares, jest notowany na Chicago Mercantile Exchange (CME).

ProShares Bitcoin Strategy ETF – szczegóły

  • ProShares Bitcoin Strategy ETF to aktywnie zarządzany fundusz. Stojąca za nim spółka będzie prowadzić handel na rynku kontraktów futures bitcoina. Jej sukces lub porażka zależą od przyjętej strategii. 
  • Transakcje będą obejmować wyłącznie długie pozycje.
  • Może nie być dostępny dla wszystkich – jest to uzależnione od tego, czy ETF zostanie udostępniony przez dużych pośredników na rynku, takich jak Charles Schwab i TD Ameritrade.

Bitcoin ETF – dlaczego ma znaczenie dla rynku?

Produkt ProShares kończy okres 6 lat starań i oczekiwań na ETF związany z bitcoinem w USA. Prawdopodobnie przyczyni się on do wzrostu popytu na kryptowaluty. W przypadku ETF-ów na kontrakty terminowe, inwestorzy zazwyczaj zabezpieczają swoje pozycje, kupując fizyczne bitcoiny.

ETF-y to jeden z najczęstszych sposobów inwestowania w Stanach Zjednoczonych. O ile uzyska do niego dostęp szerokie grono inwestorów, fundusz ProShares może zyskać dużą popularność. Ponadto jako pierwszy bitcoinowy ETF przeciera on także szlak dla kolejnych produktów tego rodzaju.

Efekt kuli śniegowej

Na zatwierdzenie przez SEC w najbliższych dniach, czeka także 5 innych ETF-ów, związanych z kontraktami futures na bitcoiny. Jeżeli komisja nie odniesie się do ich wniosków, “milczącą” zgodę na handel otrzymają:

  • Invesco Bitcoin Strategy ETF – już 20 października,
  • VanEck Bitcoin Strategy ETF – 25 października,
  • Valkyrie Bitcoin Strategy ETF – 26 października,
  • ETF Galaxy Bitcoin Strategy – 1 listopada,
  • AdvisorShares Managed Bitcoin ETF – 3 listopada.

już dziś na nyse rozpocznie się handel pierwszym bitcoin etf w historii usareklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.