Grayscale: SEC nie ma podstaw, by odrzucać bitcoinowe ETF-y | Wiadomości | CrypS.

Grayscale: SEC nie ma podstaw, by odrzucać bitcoinowe ETF-y

Mariusz Przepiórka
grayscale

W liście datowanym na 29 listopada firma Grayscale Investments zakwestionowała decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o zablokowaniu funduszu ETF inwestującego bezpośrednio w BTC.

Spółka zarządzająca aktywami argumentowała, że komisja nie ma „żadnych podstaw”, aby zezwalać na inwestowanie w rynek instrumentów pochodnych, a nie dopuszczać inwestycji „w samo aktywo”.

SEC dokonała ostatnio serii odmów, która obejmuje m.in. fundusze proponowane przez VanEck. Grayscale uważa to za „dyskryminację”, a jednocześnie oczekuje również na zatwierdzenie własnego wniosku o przekształcenie Grayscale Bitcoin Fund (GBTC) z funduszu inwestującego w instrumenty pochodne na fundusz inwestujący bezpośrednio w aktywa.

Branża oczekuje zgody na uruchomienie ETF-ów typu spot

Powołując się na takie powody jak silny popyt na fizyczne produkty, Dave LaValle, dyrektor ds. funduszy ETF w Grayscale Investments, argumentował wcześniej, że jeśli organy regulacyjne czują się komfortowo z funduszami ETF, które inwestują w kontrakty terminowe na dane aktywo, to powinni również czuć się komfortowo z funduszami ETF, które oferują ekspozycję na samo aktywo.

We wspomnianym liście spółka Grayscale powtórzyła również, że skoro bitcoin nie jest „papierem wartościowym”, to zgodnie z ustawą Investment Company Act z 1940 roku nie ma żadnych wymogów rejestracyjnych. Dodatkowo spółka zakwestionowała wcześniejsze decyzje regulatora, który odrzucał wnioski o uruchomienie funduszu, powołując się na obawy o ryzyko oszustwa i manipulacji rynkowych. Według firmy, to przejaw niesprawiedliwej dyskryminacji BTC, która narusza ustawę o procedurach administracyjnych.

Branża kryptowalutowa od dawna wnioskuje o uruchomienie funduszy ETF inwestujących bezpośrednio w aktywa. Na początku zeszłego miesiąca firma Bitwise również postawiła na taki produkt, a dyrektor ds. informatyki Matt Hougan zauważył, że jest to coś, czego wielu inwestorów oczekuje. Podkreślił, że Bitwise będzie nadal dążyć do tego celu i będzie szukać innych sposobów, aby pomóc inwestorom uzyskać dostęp do niesamowitych możliwości kryptowalutowych.

grayscale
reklama
reklama