SEC odrzuca wniosek VanEck o spot ETF | Wiadomości | CrypS.

SEC odrzuca wniosek VanEck o spot ETF

Zerelik Maciej
Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC

Po serii opóźnień, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła dziś wniosek firmy inwestycyjnej VanEck o uruchomienie funduszu giełdowego, który śledzi cenę Bitcoina w sposób bezpośredni.

W swoim orzeczeniu SEC ponownie powołała się na obawy, że rynek spot jest podatny na „oszustwa i manipulacje”. Do tej pory Komisja pozwoliła tylko na ETF-y BTC powiązane z kontraktami futures – kontraktami, które zakładają się o przyszłą cenę Bitcoina i które są regulowane przez CFTC.

Nowojorska firma zarządzająca aktywami VanEck w grudniu 2020 r. złożyła wniosek o ETF i borykała się z częstymi opóźnieniami ze strony organu regulacyjnego. Odrzucając dziś wniosek, SEC zauważyła, że VanEck nie zdołał zaspokoić obaw, które Komisja wcześniej wyartykułowała na temat rynku kryptowalut:

Giełdy notowań próbowały również wykazać, że inne środki poza umowami o współdzieleniu nadzoru będą wystarczające, aby zapobiec oszustwom i manipulacjom, w tym, że rynek Bitcoin jako całość lub odpowiedni bazowy rynek Bitcoin jest 'wyjątkowo’ i 'z natury’ odporny na oszustwa i manipulacje. Żadna giełda nie spełniła swojego ciężaru, aby dokonać takiej demonstracji.

ETF jest narzędziem inwestycyjnym, które pozwala inwestorom na zakup udziałów reprezentujących aktywa bazowe. ETF-y na złoto, nieruchomości i waluty obce są bardzo popularne w USA. Bitcoin ETF pozwoliłby zatem inwestorom uzyskać ekspozycję na Bitcoina bez kłopotliwego kupowania kryptowaluty na giełdzie i przechowywania jej w portfelu kryptowalutowym. Proces ten jest wciąż bardzo skomplikowany dla wielu niedoszłych inwestorów.

Przez lata SEC wielokrotnie odrzucała wnioski o utworzenie ETF opartego na Bitcoinie – takiego, którego bazą jest sama kryptowaluta. Ostatnio jednak zatwierdziła kilka tego typu produktów na kontrakty terminowe.

Te futuresowe ETF-y jak dotąd cieszą się dużą popularnością. Bitcoin Strategy ETF od ProShares obracał akcjami o wartości prawie 1 mld USD podczas swojego debiutu na New York Stock Exchange w zeszłym miesiącu. Sam VanEck również posiada Bitcoin futures ETF.

Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC
reklama
reklama