SEC obciąża autorów kryptowalutowej piramidy Modern Money Team | Wiadomości | CrypS.

SEC obciąża autorów kryptowalutowej piramidy Modern Money Team

Michał Misiura
Securities and Exchange Commission - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) -

Amerykańska Securities and Exchange Commission obciążyła 4 osoby związane z piramidą finansową Modern Money Team. Zarzuty otrzymali Daniel Putnam, Jean Paul Ramirez, Angel  Rodriguez oraz 70-letni ojciec Putmana. Oskarżeni zdefraudowali środki inwestorów, którzy wierzyli, że ich kapitał finansuje kopalnię kryptowalut. 

Według szacunków SEC, nielegalny proceder kosztował ofiary co najmniej 12 mln dolarów. Modern Money Team, któremu przewodził Putman, reklamowało się jako pula wydobywcza. Uczestnicy projektu byli przekonani, że ich pieniądze są przeznaczane na maszyny górnicze do kopania kryptowalut. Swoje zyski obserwowali w panelu, który uzupełniali autorzy oszustwa. Jak podaje SEC, Putnam zebrał od 200 inwestorów około 3,25 mln USD. Resztę środków pozyskał zaś promotor określany przez jako JA. Putman przekonał go, że pakiety inwestycyjne oferowane przez Modern Money Team są legalne. Twierdził także, że projekt przeszedł weryfikację ze strony SEC.

500 koparek za 600 tys USD

Wśród inwestorów Putmana znajdowała się osoba o inicjałach DB, która wpłaciła 600 000 dolarów. Za jej środki firma miała kupić blisko 500 koparek. Ponieważ początkowe zyski DB były „reinwestowane”, klient przekonał się o niewypłacalności projektu w listopadzie 2018 roku. Putman przekonywał go wówczas, ze wydobywanie kryptowalut przestało być opłacalne i projekt przestał przynosić dochody. DB zażądał wtedy 500 koparek, za które zapłacił. Jego prośby pozostawały jednak bez odpowiedzi. Zakupiony sprzęt nigdy nie istniał.

Ostatnia piramida

Pomimo że Putman utrzymał, że na jego koncie w giełdzie Bitfinex znajduje się 260 bitcoinów, bilans rachunku nie przekroczył nigdy 50 BTC. Ponadto konto zamknięto w maju 2019 roku. Skargi niewypłacanych inwestorów dotarły do Securities and Exchange Commission, która nakazała Putmanowi przedstawić rachunki firmy. W toku śledztwa okazało się, że wyłudzone pieniądze trafiały na konto jego ojca. Sąd zadecydował o zamrożeniu środków należących do oskarżonych. Modern Money Team było prawdopodobnie ostatnią z piramid Daniela Putmana, który według ustaleń śledczych, odpowiadał także za projekty Eyeline Trading i WealthBoss.

Securities and Exchange Commission - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) -
reklama
reklama