Sam Bankman-Fried myślał podobnie jak Ikar - twierdzi Brady Dale, autor książki o upadku FTX | Wiadomości | CrypS.

Sam Bankman-Fried myślał podobnie jak Ikar – twierdzi Brady Dale, autor książki o upadku FTX

Redaktor: Albert Czajkowski
SBF przekazał 2,2 miliarda dolarów FTX

W tym tygodniu ukazała się książka przedstawiająca skandal, którym swego czasu żył cały świat finansów. Co dokładnie zawiera ”SBF: How The FTX Bankruptcy Unwound Crypto’s Very Bad Good Guy”? 


Listopadowe bankructwo giełdy kryptowalut FTX był drugą największą katastrofą w tym sektorze zaraz po upadku ekosystemu Terra. Założyciel i ówczesny dyrektor generalny platformy – Sam Bankman-Fried – stał się momentalnie persona non grata w społeczności cyfrowych aktywów. Biznesmenowi przypisano całą winę za zdefraudowanie około 10 miliardów dolarów, które należały do inwestorów korzystających z FTX.

W dniu 9 maja swoją światową premierę miała długo oczekiwana książka ”SBF: How The FTX Bankruptcy Unwound Crypto’s Very Bad Good Guy” autorstwa kryptowalutowego reportera Brady’ego Dale’a. W swoim dziele opisuje sposób, w jaki Sam Bankman-Fried postrzegał w danym momencie sytuację na rynku kryptowalut oraz jego dążenia do uczynienia swojej giełdy światowym liderem w branży cyfrowych aktywów.

Obsesja bycia najlepszym

Lektura zawiera m.in. wywiad z SBFem przeprowadzony przed wybuchem skandalu, w wyniku którego wyszło na jaw, że CEO FTX obracał środkami inwestorów giełdy bez ich wiedzy oraz wykorzystywał je do własnych celów. Między innymi przekazywał milionowe dotacje dla amerykańskich polityków z obozu Demokratów jak i Republikanów. Bliskie koneksje z rządzącymi mogły przyczynić się do tego, że obecnie Bankman-Fried może oczekiwać na swój proces w ekskluzywnej willi swoich rodziców w słonecznej Kalifornii w formie aresztu domowego. Jest to zdecydowanie atrakcyjniejsza alternatywa niż spędzanie czasu w amerykańskim więzieniu.

Brady Dale był również w tym tygodniu gościem podcastu ”the Scoop”, w którym opowiadał o opisywanych zjawiskach, które złożyły się na upadek FTX. Zdaniem autora ”SBF: How The FTX Bankruptcy Unwound Crypto’s Very Bad Good Guy” giełda wcale nie była skazana na swoją porażkę. Dale stwierdził bowiem, że obsesyjne dążenie głównego bohatera jego książki do tego, by stać się numerem jeden w branży kryptowalut doprowadziły do podjęcia przez niego kilku złych decyzji, które przełożyły się na całokształt późniejszej tragedii.

Przegonić Binance

Wielokrotnie otrzymywaliśmy doniesienia odnośnie negatywnych wypowiedzi Bankmana-Frieda w stosunku do Changpeng Zhao, czyli dyrektora generalnego Binance, największego konkurenta FTX. SBF przypisywał mu nawet winę za wywołanie paniki wśród inwestorów FTX, która przyczyniła się do rychłego upadku giełdy w listopadzie zeszłego roku.

Domyślam się, że Sam wierzył, że kiedy nadejdzie bessa, albo musi wtedy uda mu się wygrać i uczynić FTX giełdą kryptowalut numer jeden na świecie, albo zawsze będzie numerem dwa dla Binance – opowiadał Dale w trakcie podcastu – Wierzę, że myślał, że to była jego szansa. Więc podjęli kilka ostatnich dużych decyzji pod koniec 2021 i na początku 2022 roku. To jest moje przypuszczenie. I to właśnie poszło im nie tak, ponieważ myśleli, że jest najmądrzejszym facetem na świecie.

Dale w swojej książce wielokrotnie odnosił się do mitologii greckiej czerpiąc z niej inspiracje do opisywania działań Bankmana-Frieda. Porównywał założyciela FTX to mitycznego Ikara, który chciał być zbyt blisko słońca, więc leciał jak najwyżej, co przyczyniło się do jego upadku. Zdaniem reportera SBFa spotkał właśnie taki los.

SBF przekazał 2,2 miliarda dolarów

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.