Rosyjska Duma rozważa zniesienie zakazu płatności w kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Rosyjska Duma rozważa zniesienie zakazu płatności w kryptowalutach

Osoby prywatne, jak i organizacje muszą zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej otrzymane kryptowaluty

Pawel Kraszeninnikow – przewodniczący komisji ds. Legislacji w rosyjskiej Dumie, ogłosił że deputowani dyskutują nad zmianami w kodeksie cywilnym. Jeżeli zapowiedzi staną się faktem, kryptowaluty zostaną dopuszczone jako umowny środek płatności.

Od 1 stycznia tego roku, kryptowalutowe płatności w Rosji są całkowicie zakazane. Jeżeli deputowani, opowiadający się za zmianami, przeforsują swoje propozycje, cyfrowe aktywa będą mogły być wykorzystywane w transakcjach za porozumieniem obu stron. Bitcoin na pewno nie zostanie ogłoszony prawnym środkiem płatniczym, ponieważ oznaczałoby to, że musi być akceptowany w każdym sklepie. Jako umowny środek płatności jego przyjmowanie byłoby dobrowolne.

Uważamy, że konieczne jest wprowadzenie zmian w kodeksie cywilnym, obecnie jesteśmy w trakcie odpowiedniej procedury zatwierdzającej, ale panuje przekonanie, że jak do tej pory to nazywaliśmy – cyfrowe jednostki monetarne, oczywiście nie są legalnym środkiem płatniczym, ale ten sposób płatności jest całkiem realny i może być negocjowany jako umowny środek płatniczy – powiedział Kraszeninnikow, cytowany przez Interfax.

Deputowany dodał, że kryptowaluty nie są i nie będą traktowane jako papiery wartościowe, tylko jako własność. 

Niejasne prawo

Zdaniem Anatolija Aksakowa, przewodniczącego Komisji Dumy ds. Rynku Finansowego, Rosja musi doprecyzować definicję kryptowalut zapisaną w ustawie o cyfrowych aktywach finansowych. Polityk uważa, że należy wyodrębnić kategorie takie jak kryptowaluty, stablecoiny, czy CBDC.

Bank Centralny Rosji sprzeciwia się używaniu kryptowalut jako środka płatności, nawet za porozumieniem obu stron. Instytucja twierdzi, że testowała usługi takie jak “zbiorowe wydobywanie cyfrowych aktywów” oraz ich zakup i transakcje z ich użyciem. Najwidoczniej nie sprawiło to, że stała się ich entuzjastą.

Pomimo zakazu akceptowania płatności w kryptowalutach, który obowiązuje rosyjskie firmy, w kodeksie administracyjnym nie zdołano jeszcze wprowadzić zapisu o karach finansowych za jego naruszenie. Miałoby to być od 20 000 do 200 000 rubli, czyli od około 1000 do 10 000 złotych. Być może jednak uzupełnianie kodeksu, okaże się niepotrzebne.

Osoby prywatne, jak i organizacje muszą zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej otrzymane kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.