Rosja banuje krypto jako środek płatności za towary i usługi | Wiadomości | CrypS.

Rosja banuje krypto jako środek płatności za towary i usługi

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
rosja kryptowaluty

Rosyjski parlament przyjął ustawę, która nadaje status prawny kryptowalutom, takim jak bitcoin, jednak nowe prawo zakazuje ich wykorzystywania do płacenia za towary i usługi.

Rosyjscy ustawodawcy, w dniu 22 lipca, zatwierdzili ustawę o cyfrowych aktywach finansowych (DFA) po jej trzecim i ostatnim czytaniu. Nowa ustawa nadaje status prawny kryptowalutom w kraju, jednak zakazuje ich wykorzystywania do płacenia za towary i usługi. Ustawa zyskała już poparcie starszych ustawodawców, takich jak Anatolij Aksakow, który stoi na czele parlamentarnej komisji ds. rynków finansowych. Zgodnie z raportem agencji informacyjnej Tass, w projekcie ustawy o cyfrowych aktywach finansowych, kryptowaluty uznano za zbiór danych elektronicznych, które mogą być przyjęte jako środek płatniczy.

Krypto nie może być wykorzystywane do płacenia za jakiekolwiek towary i usługi

Chociaż kryptowaluty zostały zdefiniowane jako zbiór danych elektronicznych, które można zaakceptować jako środek płatności, to jednak nie można go wykorzystać do płacenia za towary i usługi. Obywatele rosyjscy zachowują prawo do zakupu i przechowywania bitcoinów lub jakichkolwiek innych aktywów kryptograficznych jako inwestycji, jest jednak pewien haczyk.

“Posiadanie waluty cyfrowej, jej nabywanie i przekazywanie jest dozwolone tylko wtedy, gdy jest zadeklarowane”

– stwierdza prawo.

W raporcie zauważono ponadto, że ważną rolę w regulacji walut kryptograficznych odegrałby rosyjski bank centralny. Bank centralny kraju będzie miał prawo do określania cech kryptowalut, dostępnych tylko dla kwalifikowanych inwestorów.

Wcześniejsza wersja projektu przewidywała wysokie kary

Wcześniejsza wersja projektu ustawy o Cyfrowych Aktywach Finansowych (DFA) proponowała wysokie kary za posługiwanie się kryptowalutami. Zgodnie z nową ustawą, krypto mogą być emitowane, kupowane, a także sprzedawane i rejestrowane wyłącznie w ramach specjalnych systemów informatycznych. Operatorzy tych systemów muszą spełniać wymogi prawa rosyjskiego i być zarejestrowani w odpowiednim rejestrze prowadzonym przez Bank Rosji. Centralny Bank Rosji dość wcześnie wyraził swoją niepochlebność dla kryptowalut. Już wcześniej oświadczył, że będzie popierał wszelkie przepisy prawne, które zabraniają stosowania cyfrowych aktywów.

rosja kryptowalutyreklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.