Reuters: Binance pozwoliło na wypranie co najmniej 2,35 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Reuters: Binance pozwoliło na wypranie co najmniej 2,35 mld USD

Redaktor: Albert Czajkowski
Binance wycofuje z Hiszpanii oferty instrumentów pochodnych

Według doniesień agencji Reuters, giełda kryptowalut Binance mogła pozwolić na wypranie ponad 2,35 mld USD w ciągu pięciu lat. W raporcie zwrócono uwagę na przypadki, w których północnokoreańscy hakerzy, rosyjscy handlarze narkotyków i europejskie zorganizowane grupy przestępcze miały transferować środki za pośrednictwem giełdy.


Zgodnie z informacjami zebranymi przez dziennikarzy Reutera, do prania pieniędzy miało dochodzić w latach 2017-2021. Środki te (których suma została obliczona na podstawie akt sądowych, oświadczeń organów ścigania oraz z pomocą firm zajmujących się analizą blockchain) miały pochodzić z ataków hakerskich, oszustw inwestycyjnych oraz nielegalnej sprzedaży narkotyków. Firma Chainalysis zajmująca się analizą blockchain stwierdziła, że tylko w 2019 roku przez giełdę Binance przeszły środki pochodzące z przestępstw o wartości 770 mln USD.

Lazarus i Hydra wśród grup wskazywanych przez Reuters

Reuters wskazuje także podmioty, które miały prać pieniądze za pośrednictwem Binance, w tym Lazarus Group, północnokoreański syndykat cyberprzestępczy odpowiedzialny za kradzież 550 mln USD z mostu Ronin w zeszłym roku. Giełda Binance współpracowała z organami ścigania w celu zidentyfikowania i zamrożenia 5 mln USD pochodzących z tego włamania, jednak nie wiadomo, jaka całkowita kwota przeszła przez giełdę.

Hydra, ogromny rosyjskojęzyczny rynek darknetowy, który wykorzystywał kryptowaluty do sprzedaży i zakupu narkotyków, miał także korzystać z giełdy Binance i od 2018 roku przeprowadzić przez nią ponad 780 mln USD.

Przestępcy korzystali z luźnych procedur weryfikacyjnych

W raporcie wskazano również informacje na temat europejskich zorganizowanych grup przestępczych, które wzięły na celownik emerytów w Niemczech, Austrii i Hiszpanii i za pośrednictwem giełd kryptowalut, w szczególności Binance, mogły wyprać ponad 800 mln USD z zysków z fałszywych stron handlowych.

Według agencji Reuters, giełda Binance była wybierana w tym celu ze względu na wcześniejsze luźne kontrole weryfikacji tożsamości typu „know-your-customer” (KYC). Istotnie, po zaostrzeniu wymogów w zakresie KYC w sierpniu 2021 ruch między Hydrą i Binance gwałtownie spadł.

Binance odpowiada na artykuł Reutersa

W odpowiedzi na tekst giełda opublikowała oświadczenie, w którym odrzuciła oskarżenia. We wpisie Binance przedstawił także wymianę maili z dziennikarzami Reutersa, gdzie proponowano im rozmowę ze śledczymi prowadzącymi sprawy Grupy Lazarus i Hydry oraz zaoferowało dostęp do informacji o portfelach, na których opierali swoje zarzuty. Dziennikarze mieli nie skorzystać z tych ofert.

Zdecydowanie sugerujemy, aby zignorować tych autorów i ekspertów, którzy wybierają dane, polegając na dogodnych, niemożliwych do zweryfikowania „przeciekach” od organów regulacyjnych i zasilają kult kryptoparanoi dla sławy lub zysku. Zamiast tego spójrz na fakty. Ani nasza branża, ani Binance nie są idealne, ale w ciągu ostatnich trzech lat rozwinęliśmy się skokowo. Crypto to zupełna innowacja. Podobnie jak wielu regulatorów i decydentów, wciąż pracujemy nad tym, jak powinny wyglądać odpowiednie ramy regulacyjne. – skomentowała giełda.

Binance wycofuje z Hiszpanii oferty instrumentów pochodnych

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.