Ile kryptowalut skradziono w 2022? Mamy rekord!

Ile kryptowalut skradziono w 2022? Mamy rekord!

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
hackerzy z mostu roning przenieśli środki do btc

Według nowego raportu Chainalysis, ostatni rok był największym w historii pod względem hakowania kryptowalut.


We środę 1 lutego firma Chainalysis zajmująca się kryminalistyką blockchain opublikowała raport, zgodnie z którym w 2022 roku z firm kryptowalutowych skradziono aktywa o wartości 3,8 miliarda dolarów. Ustalono także, że październik był najgorszym miesiącem pod względem włamań. W 32 pojedynczych atakach dokonano w nim kradzieży 775,7 mln USD, a większość działań prowadzili hakerzy powiązani z Koreą Północną.

Raport Chainalysis 2016-2022
Źródło: Chainalysis

Grupa Lazarus pobiła swój roczny rekord pod względem największej ilości skradzionych kryptowalut:

Hakerzy powiązani z Koreą Północną, tacy jak ci z cyberprzestępczego syndykatu Lazarus Group, byli zdecydowanie najbardziej płodnymi hakerami kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat. (…) Hakerzy powiązani z Koreą Północną mają tendencję do wysyłania dużej części tego, co ukradli, do innych protokołów DeFipodaje raport.

W ubiegłym roku grupa ukradła kryptowaluty o wartości szacowanej na 1,7 mld USD na skutek kilku włamań przypisanych jej przez firmę Chainalysis. Z tej kwoty 1,1 mld USD skradziono w wyniku włamań do protokołów zdecentralizowanych finansów (DeFi). 

Rosną możliwości organów ścigania

Z drugiej strony wygląda jednak na to, że zdolność organów ścigania i agencji bezpieczeństwa narodowego do walki z atakami zwiększa się. Mimo rekordowego roku pod względem włamań, amerykańskie organy ścigania z powodzeniem odzyskały blisko 30 milionów dolarów skradzionych środków od hakerów powiązanych z Koreą Północną. To pierwsze odzyskanie kryptowalut od północnokoreańskich cyberprzestępców.

Spodziewamy się więcej takich historii w nadchodzących latach, głównie ze względu na przejrzystość łańcucha bloków. Kiedy każda transakcja jest rejestrowana w publicznej księdze rachunkowej, oznacza to, że organy ścigania zawsze mają trop do prześledzenia, nawet wiele lat po fakcie, co jest nieocenione, ponieważ techniki dochodzeniowe poprawiają się z czasem – zauważono w raporcie.

Według Chainalysis, rosnące możliwości organów w połączeniu z wysiłkami agencji takich jak OFAC, aby odciąć preferowane przez hakerów usługi prania pieniędzy od reszty ekosystemu kryptograficznego, sprawiają, że z każdym rokiem te hacki będą coraz trudniejsze.

hackerzy z mostu roning przenieśli środki do btc

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.