Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.12.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
sytuacja na rynku kryptowalut 28.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 28 grudnia.


Spis treści:


Glassnode: 78% BTC przeniesione z giełd do zimnych portfeli

W ciągu ostatnich 6 miesięcy na rynku doszło do kilku zdarzeń, które doprowadziły do wycofania przez użytkowników z kont giełdowych około 550 tysięcy BTC i przeniesienia ich do zimnych portfeli. Według firmy analitycznej Glassnode, liderami w wycofywaniu bitcoinów była giełda kryptowalutowa Binance, która straciła ponad 90 000 BTC, Coinbase wycofał około 200 000 BTC, podczas gdy giełda FTX ponad 70 000 BTC – zanim wszystkie transakcje zostały zablokowane przez organy sądowe.

Czytaj więcej: Glassnode: 78% BTC przeniesione z giełd do zimnych portfeli


Projekt Mercurial zmienia nazwę, aby zdystansować się od FTX

Skupiona na stablecoinach giełda DeFi Mercurial zmieniła nazwę na Meteora, próbując zdystansować się od upadłej giełdy FTX. Twórcy zmienili również odpowiednio nazwę tokenów Solana – MER. Ze 100 milionów wyemitowanych monet Meteora, 20 milionów znajdzie się w obiegu, a 80 milionów będzie zarządzane przez DAO.

Czytaj więcej:  Projekt Mercurial zmienia nazwę, aby zdystansować się od FTX


Haker Mango Markets aresztowany w Puerto Rico

W poniedziałek władze federalne w Puerto Rico zatrzymały Avrahama Eisenberga, nazywanego „wyzyskiwaczem” Mango Markets. Oskarżono go o kradzież ok. 110 mln USD, umyślne manipulowanie sprzedażą towaru i nielegalne korzystanie ze zdecentralizowanej giełdy.

Czytaj więcej: Haker Mango Markets aresztowany w Puerto Rico


Portfel BitKeep celem hakerów? Użytkownicy stracili miliony $

Podczas świąt Bożego Narodzenia doszło do opróżnienia wielu portfeli BitKeep. Według dostawcy rozwiązania użytkownicy, którym skradziono środki, mogli korzystać z aplikacji pobranej w nieoficjalnym sklepie, która została „podstawiona” przez hakerów. PeckShieldAlert uważa, że straty to co najmniej 8 mln dolarów. Osobom, które pobrały fałszywą aplikację, zaleca się wygenerowanie nowych adresów i przeniesienie kryptowalut.

Czytaj więcej: Portfel BitKeep celem hakerów? Użytkownicy stracili miliony dolarów


NATO nazywa cyberataki AI „krytycznym zagrożeniem”

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa znaczną rolę w cyberatakach. NATO nazywa ją krytycznym zagrożeniem i twierdzi, że jeśli Internet ma pozostać miejscem swobodnego myślenia i niezależności, to niewiele można z tym zrobić.

Czytaj więcej: NATO nazywa cyberataki AI „krytycznym zagrożeniem”


Kraken opuszcza Japonię

Giełda kryptowalut Kraken ogłosiła, że zakończy działalność w Japonii. Jej wyrejestrowanie się z Agencji Usług Finansowych (JFSA) nastąpi 31 stycznia 2023 roku. Podanym powodem ograniczenia działalności jest niewielka aktywność na rynku kryptowalut w Japonii oraz niekorzystne warunki makroekonomiczne z jakimi zmaga się branża. Jednocześnie Kraken zapewnił o swojej stabilności finansowej. –> źródło: Reuter


Argo Blockchain zwrócił się do Nasdaq o zawieszenie obrotu akcjami

Brytyjska firma górnicza Argo Blockchain poprosiła Nasdaq o zawieszenie obrotu akcjami do 28 grudnia. Jak podaje spółka na Twitterze, giełda powiadomiła ją o potencjalnym delistingu już 16 grudnia – akcje były notowane poniżej 1 dolara przez 30 dni, co jest naruszeniem zasad.


Ceny koparek BTC spadają do rocznych minimów

Koparki ASIC do wydobywania bitcoina sprzedają się po najniższych cenach od szczytów z maja 2021 roku – wynika z danych Hashrate Index.

Cena urządzeń z flagowych serii jak Antminer S19 czy Whatsminer M30 o skuteczności powyżej 38 J/TH spadła do 15,71 USD za TH. W maju ubiegłego roku było to aż 119,25 dolarów.

ASIC Index Data - Google Chrome

Nexo składa ostateczną ofertę na przejęcie Vauld

Platforma kryptolendingowa Nexo zaprzeczyła porzuceniu przejęcia rywala Vauld i złożyła zaktualizowaną ofertę przejęcia. O fakcie tym poinformował portal The Block.

Dzień wcześniej prezes Vauld Darshan Bathija powiedział, że “negocjacje niestety nie zakończyły się sukcesem”. Strony rozmawiały o przejęciu od lipca, kiedy Vauld zawiesił działalność i ogłosił możliwą restrukturyzację biznesu.


Midas upada – koniec kryptowalutowego funduszu

Midas Investments, firma inwestycyjna, która koncentrowała się na rynku DeFi, zamyka platformę w następstwie wysokich strat poniesionych w 2022 roku. 250 mln dolarów, którymi zarządzała spółka na początku roku, zaczęło kurczyć się od zeszłej wiosny. Po upadku Terry Midas ucierpiał także przez bankructwo Celsusia, a krach FTX okazał się gwoździem do trumny funduszu, który zamknie się ze stratą na poziomie 60%. –> źródło: CoinDesk


Sasza Iwanow zaproponował odnowienie “Waves”

CEO i założyciel Waves Platform, Sasza Iwanow, ogłosił, że zamierza zaktualizować blockchain swojego projektu do wersji 2.0 w 2023 roku.

sytuacja na rynku kryptowalut 28.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.