NATO: cyberataki AI są krytycznym zagrożeniem

NATO: cyberataki AI są krytycznym zagrożeniem

Anna Sutowicz
Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa znaczną rolę w cyberatakach. NATO nazywa ją krytycznym zagrożeniem i twierdzi, że obecnie niewiele można z tym zrobić.


Alberto Domingo, dyrektor techniczny ds. cyberprzestrzeni w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji NATO powiedział, że liczba cyberataków stale rośnie a obecnie nie można ich całkowicie powstrzymać, jeśli Internet nadal ma pozostać miejscem swobodnego myślenia i niezależności. Sztuczną inteligencję (AI) nazwał ogromnym problemem i krytycznym zagrożeniem:

Liczba ataków cały czas rośnie. Myślę, że sztuczna inteligencja jest krytycznym zagrożeniem. W tej chwili świat po prostu „żyje z tymi atakami”. (…) Stworzyliśmy cyberprzestrzeń w sposób otwarty dla wszystkich. To środowisko do rozwijania pomysłów. Tego właśnie chcemy. Chcemy wolności w cyberprzestrzeni. Ceną, jaką musimy zapłacić za [wolność Internetu], jest realizm i akceptacja, że ​​w sieci będą ataki.

Domingo twierdzi, że jedynym sposobem, aby sobie z tym poradzić, jest użycie wszystkich mechanizmów i wszystkich technologii nie tylko w celu ochrony, ale także do odzyskiwania sił po atakach.

Nie sądzę, abyśmy byli w stanie ich teraz uniknąć – dodał.

NATO: sztuczna inteligencja to miecz obosieczny

Na początku tego roku NATO przeprowadziło ćwiczenia mające na celu przeciwdziałanie cyberatakom wroga. Bernd Hansen, szef oddziału ds. cyberprzestrzeni w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji powiedział, że ich celem jest rozpoznanie sztucznej inteligencji używanej przez przeciwników i zbadanie, w jaki sposób może ona wspomagać ich własne działania:

AI to ulica dwukierunkowa. To rozpoznanie, w jaki sposób technologia jest wykorzystywana przez wroga i nauczenie się, jak może ona wspierać nasze własne operacje.

W październiku ubiegłego roku Sojusz Północnoatlantycki omówił pierwszą strategię w dziedzinie sztucznej inteligencji i stworzył fundusz innowacji o wartości 1 mld euro.

Sztuczna inteligencjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.