Prezes giełdy Thodex odesłany z Albanii do Turcji | Wiadomości | CrypS.

Prezes giełdy Thodex odesłany z Albanii do Turcji

thodex

Były prezes upadłej giełdy krypto Thodex, Faruk Fatih Ozer, został poddany ekstradycji z Albanii do Turcji. Turecka agencja państwowa Anadolu podaje, że został zatrzymany natychmiast po przybyciu na lotnisko w Stambule.


Ozer jest oskarżony o kierowanie organizacją przestępczą, ciężkie oszustwa i pranie pieniędzy.

Thodex nagle zaprzestał działalności i zamroził płatności około dwóch lat temu, w kwietniu 2021 roku. Szef platformy, Farooq Fatih Ozer, uciekł z kraju, zabierając ze sobą dostęp do 2 mld dolarów depozytów klientów. Został jednak zatrzymany w Albanii w sierpniu 2022 roku. Albańskie władze powiedziały wówczas, że planują odesłać go do ojczyzny.

Oprócz Fatiha, albańskie organy zamroziły konta bankowe giełdy kryptowalut i przeprowadziły przeszukania w jej siedzibie w Stambule. Sześćdziesięciu ośmiu pracowników zostało aresztowanych, a kolejne 16 osób trafiło na listę poszukiwanych.

Kwota strat poniesionych przez inwestorów podczas upadku Thodex jest obecnie nie znana. Wstępny akt oskarżenia prokuratora określił straty na około 24 mln dolarów, ale tureckie media podawały kwoty sięgające nawet 2 mld USD.

40 000 lat więzienia?

W zeszłym roku prokuratura zwróciła się do tureckiego sądu o skazanie dyrektora generalnego Thodex Faruk Fatih Özer i 20 innych członków kierownictwa platformy na skumulowaną karę 40 564 lat więzienia.  Oznaczałoby to, że na głowę spędziliby oni w więzieniu po ponad 66 lat.

thodex

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.