Były szef tureckiej giełdy kryptowalut Thodex zatrzymany w Albanii | Wiadomości | CrypS.

Były szef tureckiej giełdy kryptowalut Thodex zatrzymany w Albanii

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
thodex

Organy ścigania w Albanii zatrzymały założyciela i byłego CEO giełdy kryptowalut Thodex, Faruka Fatiha Ozera, na wniosek władz tureckich.


Według oświadczenia tureckiego MSW, tożsamość zatrzymanego została potwierdzona ekspertyzą biometryczną. Biuro Interpolu tego kraju wszczęło postępowanie ekstradycyjne względem mężczyzny, za którym wydano “czerwone zawiadomienie”.

W dniu 20 kwietnia 2021 roku Thodex nagle zaprzestał działalności. Początkowo platforma powoływała się na prace techniczne, ale później powiedziała, że przekaże biznes “głównemu partnerowi”, co miałoby rzekomo zająć 4-5 dni. Użytkownicy obawiali się, że firma zamknie konta w mediach społecznościowych.

W ramach dochodzenia w sprawie rzekomego exit scamu władze wydały nakazy aresztowania 78 osób związanych z platformą. Większość podejrzanych została zatrzymana.

Jednak według doniesień medialnych Ozer poleciał do Albanii już 20 kwietnia. Wcześniej zapewniał użytkowników Twittera, że nie planuje się ukrywać.

W kwietniu 2022 roku sąd zażądał 40 564 lat więzienia dla Ozera i 20 innych podejrzanych o udział w schemacie oszustwa.

Dochodzenie oszacowało szkody na 356 milionów lirów tureckich (~24 miliony dolarów). Według analityków Chainalysis kwota ta wyniosła jednak nieco więcej – 2,6 mld dolarów.

Przypomnijmy, że również w kwietniu 2021 roku turecka giełda Vebitcoin zaprzestała działalności. W jej sprawie władze również wszczęły śledztwo.

thodex



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.