Prokurator żąda 40 564 lat więzienia dla oskarżonych ws. giełdy Thodex | Wiadomości | CrypS.

Prokurator żąda 40 564 lat więzienia dla oskarżonych ws. giełdy Thodex

Mariusz Przepiórka
giełda kryptowalut thodex

Według tureckiego prokuratora, Faruk Fatih Ozer, założyciel i dyrektor generalny giełdy kryptowalut Thodex, oraz 20 innych osób zaangażowanych w jej działalność, powinni otrzymać łączną karę nawet 40 564 lat pozbawienia wolności.


Akt oskarżenia został zacytowany przez agencję prasową Demiroren i serwis Hurriyet, mniej więcej rok po zakończeniu działalności przez platformę Thodex. Oskarżonym zarzuca się założenie organizacji przestępczej, oszustwo i pranie brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności.

28-letni Ozer zaginął w zeszłym roku i nadal jest poszukiwany listem gończym przez Interpol. Tureckie organy ścigania starały się odnaleźć go w kilku krajach, ale bez skutku. Ostatni raz widziano go na nagraniu z lotniska w Stambule, które pojawiło się rok temu.

Giełda Thodex stała się popularna podczas ostatniego boomu na kryptowaluty, który przyciągnął wielu Turków szukających ochrony swoich oszczędności przed wysoką inflacją i spadkiem wartości krajowej waluty. Giełda, która miała około 400 000 inwestorów, nagle przestała działać wiosną ubiegłego roku.

Straty mogą wynosić nawet 2,6 md USD

Według ówczesnych doniesień lokalnych mediów, Ozer uciekł do Albanii z 2 mld USD należącymi do klientów. W oświadczeniu wydanym z nieznanego miejsca w kwietniu 2021 zobowiązał się do spłacenia długów wobec klientów i powrotu do ojczyzny, aby stanąć przed sądem.

Turecki akt oskarżenia mówi o stratach w wysokości 356 mln TRY (24 mln USD), jednak według szacunków zawartych w raporcie Chainalysis opublikowanym w styczniu, kwota ta powinna być znacznie wyższa – 2,6 mld USD.

Po upadku giełdy Thodex zatrzymano ponad 60 osób, a sześć trafiło do więzienia. Władze tureckie wszczęły dochodzenia w sprawie oszustw przeciwko tej platformie i innej tureckiej giełdzie, Vebitcoin, która również zaprzestała działalności po tym, jak bank centralny Turcji zakazał używania kryptowalut do płatności. W październiku inna duża turecka giełda, Coinzo, również zakończyła świadczenie usług handlu kryptowalutami.

giełda kryptowalut thodex
reklama
reklama