Soulbound Tokens (SBT) - Czyli CV na blockchainie [Crypto 101] | CrypS.

Soulbound Tokens (SBT) – Czyli CV na blockchainie

4 min
Redakcja
soulbound tokens (SBT) Blockchain

Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin wpadł ostatnio na kolejny ciekawy pomysł. Wydał więc whitepaper, w którym opisał dwie nowe koncepcje – Decentralized Society (DeSoc) i Soulbound Tokens (SBT). W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na czym one polegają, dlaczego są potrzebne, jak będą działać,  czym różnią się od NFT oraz jakie mają zastosowanie. Tak więc zaczynamy!

Spis treści:


Czym są tokeny Soulbound?

„Dusza” nie jest słowem powszechnie kojarzonym z wysoce techniczną i często zorientowaną na finanse przestrzenią technologii blockchain i kryptowalut. Dla większości, termin „Soulbound Token” w kontekście kryptowalutowym brzmi nieintuicyjnie, ironicznie lub po prostu dziwnie.

Niemniej jednak, Soulbound Tokens i to, co one inspirują, mogą w znaczący sposób ukształtować drogę rozwoju Web3. Są one propozycją bloków konstrukcyjnych, które mogą zmienić sposób, w jaki odnosimy się do siebie nawzajem, budujemy i zarządzamy społecznościami, przekazujemy informacje o reputacji i wiele więcej. To, co dziś jest tylko pomysłem, może pewnego dnia stać się częścią naszego życia w Web3.

Tokeny Soulbound (SBT) zostały zaproponowane w maju 2022 roku przez ekonomistę i technologa E. Glena Weyl’a, prawniczkę Puję Ohlhaver oraz twórcę Ethereum – Vitalika Buterina. SBT są prymitywem w powstającym trendzie Web3 znanym jako Decentralized Society (DeSoc).

DeSoc znajduje się na przecięciu polityki i rynków i podobnie jak szerszy kontekst Web3, do którego pasuje, opiera się na zasadach kompozycyjności, oddolnej społeczności, współpracy i wyłaniających się sieci, które są własnością i są zarządzane przez swoich użytkowników. Celem jest zmiana trajektorii Web3 w kierunku czegoś bardziej inkluzywnego, demokratycznego i zdecentralizowanego.

SBT są podstawową cechą DeSoc. Podobnie jak CV lub dokumentacja medyczna w świecie nie-Web3, SBT są nizbywalnymi tokenami, które reprezentują „zobowiązania, referencje i powiązania”. Te z kolei tworzą relacje społeczne w sieciach Web3. Innymi słowy, są one tokenizowaną reprezentacją niezliczonych cech, właściwości i osiągnięć, które składają się na osobę lub podmiot.

Co istotne, „Dusze” mogą wydawać i poświadczać SBT innym „Duszom”. Tak więc na przykład szkoła (reprezentowana przez jedną Duszę) może wydać SBT poświadczający ukończenie kursu Duszy studenta.

Jak działają tokeny Soulbound?

W chwili publikacji nie istnieje żadna formalna specyfikacja tokenów Soulbound. Wciąż są one tylko pomysłem. Mimo to, zarysowano już pewne mechanizmy.

Najbardziej wyróżniającą cechą SBT jest nieprzenośność. W przeciwieństwie do najpopularniejszych obecnie standardów tokenów – a mianowicie zamiennych tokenów ERC-20, takich jak ETH i ERC-721 NFT, takich jak Bored Ape Yacht Club – SBT nie są zaprojektowane tak, aby miały wartość rynkową i nie można ich przenieść do innego portfela.

W kontekście DeSoc, SBT są wydawane i przechowywane na kontach znanych jako „Souls”. Dusze są zasadniczo portfelami, w których przechowywane są SBT, i są wykorzystywane do ustalania pochodzenia (pochodzenia czegoś) i reputacji. Dusze mogą być powiązane z osobami, organizacjami lub innymi podmiotami. Co ważne, dusze nie mają być reprezentowane w stosunku 1:1. Oznacza to, że człowiek może mieć wiele dusz w DeSoc.

Na przykład, Twoja szkoła średnia może mieć Duszę, która wydaje dyplomy jako SBT swoim absolwentom. Wszyscy oni mają Dusze, które posiadają odpowiednie SBT dyplomu. Niemniej jednak kiedy skończysz uniwersytet otrzymasz kolejne dusze: jedna w formie tokena licencjatu, a druga magistra.

SBT same w sobie są po prostu opisowe i reprezentacyjne. Ich siła i użyteczność wynika z tego, jak SBT przechowywane w Duszach łączą się ze sobą tworząc wyłaniające się społeczności oparte na zweryfikowanych przynależnościach, zobowiązaniach i referencjach.

Co jest takiego wyjątkowego w tokenach Soulbound?

Pojęcie niefinansowych i/lub niezbywanych tokenów nie jest nową koncepcją. W rzeczywistości dobrze prosperujące projekty są dziś zbudowane na podobnych zasadach. Na przykład POAP udowadnia uczestnictwo w wydarzeniach za pomocą odznak, które nie mają wartości finansowej. Proof-of-Humanity wykorzystuje niezbywalność, aby powiązać profile z unikalnym, rzeczywistym człowiekiem.

To, co czyni tokeny Soulbound wyjątkowymi, to sposób, w jaki wpisują się one w szerszy kontekst zdecentralizowanego społeczeństwa. Jak zauważyli autorzy „Decentralized Society: Finding Web3’s Soul”, w którym SBT zostały zaproponowane, koncepcja ta jest wciąż młoda i słabo rozwinięta. Niemniej jednak, SBT mogą być blokami konstrukcyjnymi, z których budowane są demokratyczne, złożone i zdecentralizowane sieci i społeczeństwa Web3.

Tokeny Souldboud – przykłady użycia

Potencjalne przypadki użycia SBT są ograniczone jedynie przez naszą zdolność do ich wyobrażenia, zaprojektowania i wdrożenia. Niemniej jednak, oto kilka obiecujących przykładów użycia:

  • Zarządzanie dokumentacją medyczną – Zmiana lekarza lub ubezpieczyciela może być frustrującym doświadczeniem. Wymaga poświęcenia godzin na rozmowy telefoniczne w celu uzyskania historii choroby, weryfikacji tożsamości i próby przypomnienia sobie, czy użyłeś nazwiska panieńskiego matki lub ulicy, na której się wychowałeś jako pytania bezpieczeństwa. SBT sprawiłyby, że ten uciążliwy proces odszedłby do lamusa, dzięki czemuś takiemu jak medyczny Soul, który przechowuje całą twoją dokumentację medyczną.
  • Niedowartościowane pożyczki on-chain – Tradycyjne rynki finansowe są zbudowane w oparciu o kredyt. Do tej pory projekty kryptowalutowe zmagały się z rozwiązaniem tego problemu ze względu na ograniczenia techniczne wokół udowodnienia zdolności osoby lub instytucji do spłacenia pożyczki. SBT mogą rozwiązać ten problem poprzez zaświadczanie o reputacji.
  • Ochrona DAO przed atakiem sybil – Jednym z największych zagrożeń dla zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) jest atak sybil. Polega on na tym, że osoba lub skoordynowana grupa osób gromadzi większość governance tokenów i manipuluje głosowaniem propozycji na swoją korzyść. Wykorzystując SBT, DAO mogą na wiele sposobów wbudować mechanizmy ograniczające takie ryzyko. Może to być chociażby sprawdzanie korelacji między SBT posiadanymi przez Dusze, które popierają dane głosowanie.

Więcej potencjalnych przypadków użycia tokenów Soulbound można znaleźć w dokumencie „Decentralized Society: Finding Web3’s Soul„.

Podsumowanie

W swojej obecnej formie „Soulbound”, SBT istnieją dopiero od kilku miesięcy (w momencie pisania tego tekstu). Pomysły, przypadki użycia i implementacje nie zostały jeszcze omówione, zaprojektowane i dopracowane. Pod tym względem przyszłość SBT jest jedną wielką niewiadomą.

W najczystszej i najpełniejszej formie, tokeny Soulbound mogą stać się jednak podstawowym elementem ruchu zdecentralizowanego społeczeństwa, w którym społeczności powstają wokół wspólnych sieci i dóbr, które są własnością i są zarządzane przez korzystające z nich Dusze.




reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.