Jak i gdzie kupić NFT? Poradnik [Crypto 101] | CrypS.

Jak i gdzie kupić NFT? Poradnik

4 min
Maciej Zerelik
nft kryptowaluty automat mynft Binance

Zastanawiasz się jak i gdzie kupić NFT? A może chciałbyś wiedzieć jakie niewymienne tokeny warto nabyć, aby potencjał wzrostu wartości był jak najwyższy. Na te oraz kilka innych pytań odpowiemy w naszym dzisiejszym kompleksowym artykule dotyczącym tokenów NFT. Tak więc zaczynajmy!


Spis treści:


Co to jest NFT?

Niewymienny token to rodzaj tokena, który reprezentuje unikalny przedmiot. Przedmioty te mogą być cyfrowe lub fizyczne i reprezentować nawet takie rzeczy jak buty, sztuka, bilet lotniczy, dyplom ukończenia studiów, nieruchomości lub przedmioty w grze. NFT umożliwiają swoim właścicielom udowodnienie własności oraz autentyczności i mają 4 charakterystyczne atrybuty. Oto one:

 • Niepodzielność – NFT historycznie były niepodzielne, jeśli chodzi o ich użyteczność. Na przykład, bilet lotniczy nie może być zakupiony i wykorzystany częściowo – ktoś musi go kupić w całości, ponieważ tylko jedna osoba może zająć dane miejsce.
 • Niedobór – NFT mogą być rzadkie, co jest jednym z powodów ich wartości. Chociaż deweloperzy mogą generować tyle aktywów, ile chcą, w ich gestii leży również ograniczenie liczby NFT pod kątem rzadkości.
 • Unikalność – NFT są również unikalne. Żadne dwa NFT nie mogą być takie same – nie są bowiem wymienne tak jak np. banknoty. Metadane każdego NFT stanowią niezmienny zapis, który nadaje mu certyfikat autentyczności.
 • Własność – NFT są przechowywane na blockchainie. Pierwotni twórcy NFT kontrolują klucz prywatny portfela, na którym znajduje się token. Jednak w razie potrzeby mogą swobodnie przenieść je na inny adres.

Więcej informacji na temat samej koncepcji NFT oraz cyfrowych dzieł sztuki znajdziesz w naszym innym artykule > Czym są dzieła sztuki oparte o NFT?

Jak i gdzie kupić NFT? Giełda NFT

Skoro wiesz już czym są niewymienne tokeny, zapewne zastanawiasz się jak i gdzie kupić token NFT? Generalnie, do celu tego służą tzw. giełdy NFT i najczęściej będziesz musiał posiadać już kryptowalutę. Giełdy NFT są platformami zasilanymi bezpośrednio przez technologię blockchain. Dlatego też potrafią natychmiastowo zweryfikować własność danych tokenów. Listę najlepszych i największych rynków NFT znajdziesz w naszym innym obszernym artykule o rynkach NFT.

Aby korzystać z giełdy NFT, musisz najpierw założyć portfel kryptowalut, np. MetaMask. Następnie musisz go podłączyć do aplikacji danego rynku.

Większość najcenniejszych NFT opiera się na Ethereum. Oznacza to, że aby je zakupić będziesz musiał posiadać natywną walutę tej sieci – ether. Oczywiście różne rynki obsługują też inne blockchainy, więc zaopatrz się w odpowiednie tokeny, którymi pokryjesz opłaty za gaz.

W przeciwieństwie do bitcoina, który funkcjonuje głównie jako sieć płatności i kryptowaluta, na przykład Ethereum i Solana, pozwalają użytkownikom budować aplikacje, które mogą przechowywać prywatne dane i określać zasady skomplikowanych transakcji finansowych. Są to tak zwane smart kontrakty — cyfrowe umowy przechowywane na blockchainie, które są automatycznie wykonywane, gdy spełnione są pewne warunki. Np. wtedy gdy NFT zmienia właściciela, a pierwotny artysta otrzymuje tantiemy.

NFT są często sprzedawane za pośrednictwem systemu aukcyjnego. Niemniej jednak niektóre platformy, takie jak OpenSea czy Binance, oferują opcję zakupu  za z góry określoną cenę. To właśnie na nich skupimy się w kolejnej sekcji i krok po kroku wyjaśnimy Ci jak kupić NFT na Binance i OpenSea.

Jak kupić NFT na Binance?

Aby kupić NFT na Binance, najpierw musisz posiadać konto na platformie. Możesz je założyć pod tym linkiem. Podczas rejestracji na Binance postępuj zgodnie ze wskazówkami z naszego przewodnika dot. zakładania konta na Binance. Pamiętaj też, aby koniecznie przejść weryfikację tożsamości.

 • Jeżeli posiadasz już zweryfikowane konto, przejdź na rynek www.binance.com/pl/nft
 • Zastanów się jakie NFT kupić, i weź udział w aukcji – lub zapłać z góry ustaloną kwotę.
 • Po dokonaniu płatności, NFT znajdzie się w Twoim portfelu Binance.jak kupić nft na binance

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat platformy Binance NFT oraz jej funkcjonalności, zajrzyj do artykułów Co to jest Binance NFT i dlaczego warto z niej korzystać? oraz Czym jest Binance NFT IGO i jak go używać?

Jak kupić NFT na OpeanSea?

Jeśli zastanawiasz się jak kupić NFT na OpenSea, proces ten wygląda nieco inaczej niż w przypadku Binance. Jest to bowiem zdecentralizowana aplikacja, do której będziesz musiał podłączyć swój portfel. Aby to zrobić naciśnij na „portfel” w prawym górnym rogu. jak i gdzie kupić nft

Następnie musisz skonfigurować swój profil uzupełniając go o nazwę użytkownika, bio i zdjęcie profilowe.

jak kupić nft na opensea

Od teraz będziesz mógł już przeglądać rynek. Pamiętaj jednak, aby zawsze dokładnie zbadać projekt, który kupujesz. Może się on bowiem okazać scamem lub po prostu na danej kolekcji nie ma wystarczającego wolumenu, aby w razie chęci realizacji zysków/strat upłynnić NFT. To prowadzi nas do kolejnej kwestii, czyli odpowiedzi na pytanie: jakie NFT kupić?

Jakie NFT kupić?

Znalezienie projektu, który da „porządnie” zarobić nie jest wcale takim łatwym zadaniem. W końcu hype na NFT jest teraz ogromny, a każdego dnia powstają setki, jak nie tysiące nowych tokenów. Możesz więc się zapytać: jakie NFT kupić? Już śpieszymy z odpowiedzią.

Po pierwsze musisz pamiętać, że NFT to bardzo ryzykowne aktywa i mocno spekulacyjny rynek. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż poniesiesz stratę. Jest jednak kilka wskaźników, które mogą zmniejszyć ryzyko. Musisz tylko poświęcić trochę czasu na analizę takich rzeczy jak:

 • Cena minimalna (Floor price)
 • Szacunkowa kapitalizacja rynkowa
 • Podaż
 • Sprzedaż
 • Rzadkość
 • Wolumen

Więcej na temat wyboru NFT pod inwestycję oraz wymienionych powyżej kwestiach znajdziesz w naszym innym artykule: Jak znaleźć wartościowe NFT?

Podsumowanie

Jeżeli doczytałeś też poradnik do końca to powinieneś już wiedzieć jak kupić NFT i gdzie kupić NFT. Wiesz też jak znaleźć te najbardziej wartościowe. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo ryzykowny segment rynku kryptowalut, który nie do końca każdy rozumie. Jest to bowiem młody wynalazek i jeszcze potrzebuje więcej czasu.

reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.