Narzędzia i metody do analizy rynku kryptowalut

Narzędzia i metody do analizy rynku kryptowalut

8 min
Redaktor: Albert Czajkowski
coinbase oskarżone o handel własnymi środkami Altcoiny

Bazując na własnym doświadczeniu oraz wiedzy zbieranej przez ponad 10 lat rozwoju rynku cyfrowych aktywów stworzyliśmy listę bezpłatnych i płatnych narzędzi do analizy rynku kryptowalut, które jako trader powinieneś posiadać w swoim arsenale.

Rynki kryptowalutowe, podobnie jak wszystkie inne rynki finansowe, są grą o sumie zerowej. Żeby ktoś mógł na nich zarobić, ktoś musi stracić. Przy każdej zawieranej transakcji szansa na zysk jest taka sama jak przy rzucie monetą i wynosi 50%, tyle samo co szansa poniesienia straty. Jako inwestor lub trader chcesz natomiast, aby prawdopodobieństwo przechyliło się jak najmocniej na Twoją korzyść. Pomogą w tym narzędzia do analizy kryptowalut, którym poświęcony jest ten artykuł.


Spis treści:


Narzędzia do analizy kryptowalut. Kiedy powinieneś po nie sięgnąć?

Rynek kryptowalut zmienia się niezwykle dynamicznie. Informacje aktualne jednego tygodnia (lub nawet dnia), mogą za chwilę być całkowicie zdezaktualizowane. Tysiące aktywów, blockchainów, cały czas powstające nowe produkty i usługi to nieprzebrana kryptowalutowa głębia, w której bardzo szybko można się zatracić.

Chcąc trzymać rękę na pulsie i móc wyciągnąć z niej jak najwięcej przydatnych informacji dla siebie samego, tym samym pozwalając sobie na podejmowanie skutecznych decyzji inwestycyjnych, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do analizy kryptowalut i cały czas poszerzać ich paletę.

Każda aplikacja do śledzenia cen, umiejętność czytania wykresu i przeprowadzania analizy technicznej, kalendarz makroekonomiczny śledzący ważne wydarzenia rynkowe, czy też wskaźniki badające aktywność danego blockchaina bezpośrednio na łańcuchu, będą niezwykle pomocne. Wszystkie z nich i każdy z osobna to narzędzia do kryptowalut, bez których trudno mówić o podejmowaniu przemyślanych i pewnych decyzji w dynamicznie zmieniającym się świecie krypto.

Poniżej znajdziesz listę najciekawszych narzędzi do analizy kryptowalut, które dostępne są całkowicie za darmo (lub zapewniają wystarczającą funkcjonalność w wersji bezpłatnej) oraz tych, których płatną subskrypcję warto rozważyć.

Najlepsze darmowe narzędzia do analizy kryptowalut

rynek analiza on chain

Własna wiedza

Każdy trader potwierdzi, że nic nie zastąpi własnej wiedzy oraz doświadczenia. Każda przeczytana książka, każdy zobaczony materiał edukacyjny i każda zawarta pozycja przybliża Cię do stania się lepszym inwestorem.

Na rynku kryptowalut ogrom wiedzy dostępny jest całkowicie za darmo, szczególnie w Internecie. Dotyczy to również tak popularnej wśród wielu inwestorów analizy technicznej, która pozwala przewidywać jak w przyszłości może zachować się cena bazując na różnych wskaźnikach.

Jednym z najlepszych darmowych cykli poświęconych nauce tradingu jest seria “Jak czytać cenę”. W zbiorze poradników autorstwa naszego redakcyjnego kolegi – tradera z wieloletnim doświadczeniem – dowiesz się o wszystkich podstawowych zagadnieniach związanych z handlem na rynkach. Tu znajdziesz pierwszą część cyklu: “Jak czytać cenę? Część I: Spekulacja to głupota”.

analiza techniczna na wykresie
Przykład analizy technicznej. Źródło: Tradingview.com

CoinGecko, CoinMarketCap (lub inny tracker cen)

Trackery kryptowalut to usługi, które pozwalają w jednym miejscu śledzić zmiany cen, kapitalizacji oraz wolumenu najpopularniejszych kryptowalut, giełd, DeFi oraz NFT. Do najpopularniejszych z nich należą CoinGeco oraz CoinMarketCap, na których użytkownicy mogą tworzyć własne spersonalizowane listy, śledzić konkretne koszyki kryptowalutowe oraz poszczególne projekty, jak i ustawiać alerty informujące o istotnych ruchach na wykresach.

ranking cmc
Źródło: CoinMarketCap.com

W sieci dostępnych jest również wiele alternatyw, w tym między innymi polski serwis CoinPaprika, który działa na bardzo zbliżonej zasadzie. Razem z kalendarzem najważniejszych wydarzeń są to narzędzia, od których większość inwestorów kryptowalutowych zaczyna swój dzień.

CoinMarketCal

Gdy sprawdzisz już ceny aktywów warto sprawdzić również jakie ważne wydarzenia czekają ekosystem kryptowalutowy. Kalendarz wszystkich z nich dostępny jest na stronie CoinMarketCal, z której dowiesz się między innymi, kiedy będzie miejsce miał hard fork sieci kryptowalutowej, kiedy wystartuje nowy kryptowalutowy projekt lub kiedy rynek czeka na airdrop wybranego tokena.

Obok tego narzędzia do analizy kryptowalut warto skorzystać również z kalendarza makroekonomicznego, który śledzi najważniejsze publikacje gospodarcze na świecie. Rynek kryptowalut nie jest bowiem oddzielony od pozostałych rynków, a należy do zespołu naczyń połączonych. Decyzje banków centralnych i odczyty PKB mogą więc wpływać na jego wycenę tak samo jak na wycenę akcji lub walut.

strona coinmarketcal
Źródło: CoinMarketCal.com

TradingView

W tym momencie TradingView jest jedną z najpopularniejszych platform do analizowania wykresów, która daje dostęp do tysięcy par kryptowalutowych oraz wskaźników związanych z rynkiem cyfrowych aktywów.

To właśnie tutaj – również w darmowej wersji – inwestor znajdzie notowania najpopularniejszych kryptowalut z różnych giełd, ale także indeksów kryptowalutowych, kryptowalutowych kontraktów futures oraz ETFów.

tradingview wykres
Źródło: TradingView.com

Jest to jedno z najlepszych narzędzi do przeprowadzania własnych analiz technicznych oraz szukania ciekawych punktów na wykresie do zakupu lub sprzedaży wybranej kryptowaluty. Co więcej, TradingView posiada integrację z rosnącą liczbą platform handlowych, przez co daje możliwość bezpośredniego handlu ze swojego poziomu: na komputerze, komórce oraz w aplikacji mobilnej.

Etherscan

Jedna z najbardziej wszechstronnych usług, jeżeli chodzi o narzędzia do analizy kryptowalut, dająca pełny wgląd w blockchain Ethereum. Zawiera informacje o wszystkich przeprowadzonych transakcjach, a oprócz tego dane historyczne i analityczne dotyczące całej sieci: w tym informacje o liczbie dziennych transakcji, transferowanych tokenów, unikatowych adresów i użytkowników, czy też średniej wielkości bloku.

Dane agregowane przez Etherscan pozwalają na analizę tego jak zmienia się sieć Ethereum i szukania długoterminowych trendów, które mogą korelować ze zmianami cen.

tak wygląda etherscan
Źródło: Etherscan.io

Chociaż powyższe narzędzie dotyczy ekosystemu Ethereum, to podobne narzędzia znaleźć można również dla pozostałych blockchainów, w tym Bitcoina. Dane dla BTC i ETH agreguje na przykład strona Blockchain.com, oferująca podobny zestaw danych co Etherscan.

DappRadar

Narzędzia do kryptowalut skupiają się nie tylko na samych tokenach, ale również mogą dotyczyć branży zdecentralizowanych aplikacji (dApps), finansów (DeFi) oraz niewymiennych tokenów (NFT). To właśnie trzema z nich zajmuje się opisywana właśnie platforma.

Dzięki stronie DappRadar możesz analizować, jak zmienia się popularność wszystkich zdecentralizowanych aplikacji w ekosystemie kryptowalut, z uwzględnieniem gamingu, NFT oraz DeFi. Narzędzie to jest bardzo podobne do CoinMarketCap, śledzi jednak zmiany wartości dApps pod względem ilości zainwestowanych w nie środków, czy też wolumenów.

tak wygląda dappradar
Źródło: DappRadar.com

DefiLlama

Szukając narzędzia do analizy kryptowalut, które wprowadzi Cię w świat stakingu, warto sprawdzić DefiLlamę, która zbiera informacje o produktach generujących odsetki, pożyczkowych oraz stakingowych.

DefiLlama jest największym agregatorem TVL (czyli łącznej wartości zablokowanej w danym projekcie) dla DeFi. Dane te są dostępne w wersji open-source i utrzymywane przez zespół pasjonatów i współpracowników z setek protokołów.

tak wygląda główny panel defillama
Źródło: DefiLlama.com

NonFungible

Obowiązkowa pozycja dla sympatyków tokenów NFT. Tracker pozwalający na dogłębną analizę tego rynku, który w formie wizualnej prezentuje jak zmienia się jego popularność. Dodatkowo NonFungible przygotowuje kwartalne oraz roczne raporty poświęcone w całości branży NFT.

nonfungible strona
Źródło: NonFungible.com

Dzięki NonFungible sprawdzisz, jak kształtują się wolumeny sprzedaży NFT w różnych okresach czasowych, z podziałem na poszczególne sektory tej gospodarki. Dodatkowo będziesz mógł poznać aktywną liczbę portfeli, użytkowników, unikatowych nabywców oraz średnich cen sprzedaży w dolarach amerykańskich.

Agregatory newsów i Twitter

W dzisiejszym świecie dostęp do informacji jest najważniejszy. Chcąc trzymać rękę na pulsie warto wyposażyć się w narzędzia do analizy kryptowalut, które pozwolą nie wypaść z obiegu. Świetnym źródłem wiedzy jest między innymi Twitter, trzeba jedynie wiedzieć, które profile warto na nim śledzić (koniecznie dajcie znać w komentarzach kogo obserwujecie).

Chcąc nie przegapić żadnego ważnego newsa warto korzystać natomiast z agregatorów informacji kryptowalutowych, takich jak na przykład serwis NewsNow. Dotyczy on wielu tematów, w tym kryptowalut, gdzie w jednym miejscu gromadzone są informacje z wszystkich największych portali kryptowalutowych. Użytkownik może filtrować je dodatkowo pod względem konkretnego tokena. Innym przykład interesującego agregatora jest CryptoPanic.

agregat newsnow
Źródło: NewsNow.co.uk

Płatne narzędzia do analizy kryptowalut

W tej części znajdują się narzędzia do analizy rynku kryptowalut, które często są dostępne również w wersji bezpłatnej, jednak dopiero po opłaceniu abonamentu można naprawdę skorzystać z drzemiącego w nich potencjału.

Oczywiście możesz doskonale poradzić sobie bez nich stawiając jedynie na bezpłatne narzędzia do analizy kryptowalut opisane powyżej, jednak warto zapoznać się również z tymi płatnymi. Może znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Glassnode

Glassnode to platforma analityczna danych blockchain, która zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w rynek kryptowalut. Oferuje różne wskaźniki analizy on-chain, w tym informacje o przepływach giełdowych, kondycji sieci, akumulacji (zakupach) i dystrybucji (sprzedaży) wśród poszczególnych grup inwestorów oraz autorskie narzędzia pozwalające czerpać przydatne wnioski z powyższych.

Glassnode jest używany przez inwestorów i ekonomistów, aby uzyskać wgląd w trendy rynkowe, śledzić zachowanie użytkowników i podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

strona glassnode
Źródło: Glassnode.com

Cotygodniowe raporty Glassnode analizujące najciekawsze statystyki dostępne są całkowicie za darmo. W wersji bezpłatnej można sprawdzić również jak działają najpopularniejsze wskaźniki, jednak bez dostępu do najbardziej aktualnych danych. Taki można uzyskać od 29 dolarów miesięcznie.

Santiment

Santiment to kolejna platforma analityczna i kolejne narzędzie do analizy kryptowalut wybierane przez profesjonalnych tradrów. Santiment to platforma danych blockchain, która zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w trendy na rynku kryptowalut i zachowania użytkowników. Platforma oferuje szereg wskaźników, takich jak sentyment społeczny, aktywność sieciowa i dane on-chain.

W wersji bezpłatnej można korzystać ze wszystkich wskaźników, jednak dane są opóźnione o około jeden miesiąc. Chcąc skorzystać z wszystkich aktualnych informacji, oferowanych przez Santiment, trzeba zapłacić 49 dolarów miesięcznie lub można skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego, który jest całkowicie darmowy.

strona santiment
Źródło: Santiment.com

3Commas

To tylko jeden z przykładów botów tradingowych, który pozwala na automatyczne dostosowanie Twojego portfolio bez konieczności indywidualnej ingerencji. Tego typu narzędzia do kryptowalut działają w połączeniu z najpopularniejszymi giełdami i pozwalają na automatyzację procesów handlowych.

Chociaż istnieje wiele darmowych alternatyw, to najlepiej sprawdzają się jednak te płatne, oferując więcej dodatkowych narzędzi i funkcjonalności automatyzacji. W przypadku 3Commas najtańszy plan zaczyna się od 22 euro miesięcznie (przy płatności za cały rok z góry).

3commas strona
Źródło: 3Commas.io

NiceHash

NiceHash to rynek kopania kryptowalut, który pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać moc obliczeniową do wydobywania różnych tokenów. Platforma została założona w 2014 roku i ma siedzibę w Słowenii.

Korzystając z NiceHash kopać kryptowaluty w chmurze, bez potrzeby inwestowania w drogi sprzęt. Jako nabywca płacisz za moc obliczeniową w przeliczeniu na kilowatogodziny, podczas gdy sprzedający zarabiają kryptowaluty za moc obliczeniową, którą zapewniają.

nicehash panel
Źródło: NiceHash.com

NiceHash oferuje przyjazny dla użytkownika interfejs i obsługuje wydobycie dla szerokiego zakresu kryptowalut, począwszy od bitcoina. Platforma oferuje również szereg funkcji, w tym monitorowanie aktywności górniczej w czasie rzeczywistym, automatyczne wypłaty i kompatybilność z różnymi sprzętami górniczymi i oprogramowaniem.

Dlaczego narzędzia do analizy kryptowalut mogą zapewnić Ci przewagę

Na początku wspomnieliśmy, że trading kryptowalutowy to gra o sumie zerowej i Twoja początkowa szansa na sukces (lub porażkę) wynosi 50%. Jeżeli jednak wyposażysz się w odpowiednie narzędzia do analizy kryptowalut możesz sprawić, że prawdopodobieństwo przechyli się na Twoją korzyść i wyniesie 55%, 60% lub więcej procent.

Przy odpowiednim zarządzaniu kapitałem oraz ryzykiem (kolejne ważne narzędzia!) sprawisz, że nawet nie posiadając zawsze racji (żaden inwestor tego nie potrafi), będziesz mógł generować zyski w długim terminie.

Wszystkie powyższe narzędzia do analizy kryptowalut już w pojedynkę sprawią, że będziesz lepszym i lepiej poinformowanym inwestorem kryptowalutowym. Razem mogą natomiast wynieść Twój trading na wyższy poziom i zarabiać na cyfrowych aktywach niezależnie od tego czy na rynku królują wzrosty, czy też długie miesiące spadków. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wiedzy i praktyki.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.