Co się stanie, gdy zostaną wydobyte wszystkie bitcoiny? [Crypto 101] | CrypS.

Co się stanie, gdy zostaną wydobyte wszystkie bitcoiny?

3 min
Michał Misiura
wydobycie wszystkich btc Bitcoin [BTC]

Satoshi Nakamoto zaprojektował bitcoina tak, żeby nigdy nie powstało więcej niż 21 000 000 sztuk podzielnych do 8 miejsca po przecinku. Bitcoin jest nagrodą dla górników za wykopywanie prawidłowych bloków łączących się z poprzednimi blokami. Aktualnie nagroda za wydobycie prawidłowego bloku to 12,5 BTC, trudność ta rośnie co 4 lata i nazywana jest w świecie kryptowalut “halvingiem”. Najbliższy wzrost trudności odbędzie się z końcem maja 2020 roku – od tego momentu nagroda będzie wynosiła 6,25 BTC za blok – można zaobserwować zwiększoną popularność inwestycyjną bitcoina, wraz ze zbliżającą się datą podziału. 

Ile jest bitcoinów?

Jak już wiesz maksymalna ilość bitcoinów wynosi 21 000 000.

Obecnie wydobyte jest ponad 18 000 000 bitcoinów, a dokładne statystyki możesz sprawdzić tutaj: blockchain.com/charts/total-bitcoins

Co przyjdzie po 2020?

Okres między latami 2028-2032 będzie ostatnim gdzie górnicy będą walczyć o całego bitcoina (1,5625 BTC za blok), w 2032 roku trudność wzrośnie do 0,78125 BTC za blok. Ostatnia część prawdopodobnie zostanie wydobyta w 2140 roku, ze względu na to, że nagroda za blok będzie wynosiła 0,00000001 BTC – zgodnie z algorytmem z jakim napisany jest bitcoin nie można go już dzielić do 9 miejsca po przecinku. Dla przykładu w 2060 roku nagroda za blok prawdopodobnie będzie wynosiła 0,00305176 BTC, a w 2040 roku zostanie już wydobytych ponad 99% wszystkich bitcoinów. Istnieje również scenariusz w którym postęp halvingu będzie szybszy, jest to spowodowane wzrostem szybkości (dość małym, lecz na przestrzeni lat może przyspieszyć) tworzenia bloków – z dniem dzisiejszym zostało wydobytych ponad 2% więcej bitcoinów niż zakładano. 

Prawdopodobny wzrost trudności na przestrzeni wybranych lat:

Rok halvingu Nagroda za blok
2008 50 BTC
2012 25 BTC
2016 12,5 BTC
2020 6,25 BTC
2024 3,125 BTC
2060 0,00610352 BTC
2100 0,00000596 BTC
2136 0,00000001 BTC
2140 0,00000001 BTC
2144 0,00000000 BTC

Co się stanie, gdy skończą się bitcoiny do wydobycia?

Może powstać obawa, że wraz z wykopaniem ostatniej części bitcoina, górnicy odejdą i pójdą zarabiać na kopaniu innej kryptowaluty, ale trzeba pamiętać, że górnik nie tylko zarabia na wydobywaniu bloków, a również na prowizji od transakcji, którą użytkownicy uiszczają przy każdym transferze bitcoina (im większa prowizja tym środki szybciej zostaną “przelane” na inny adres), a im więcej osób może korzystać tym wyższe będą opłaty do górników, gdyż każdy blok ma swój limit. 6 września miał miejsce wielki transfer 94,504 BTC ($1 miliard USD), gdzie została nadana jednorazowa prowizja w wysokości 0.06534852 BTC ($700 USD~).

Aktualnie implementacja kryptowalut jest jeszcze na dość wczesnej fazie i potrzeba wielu lat, aby sam bitcoin stał się powszechnie akceptowalnym środkiem wymiany, a przy dużych wahaniach kursowych jest to jak na razie bardzo trudne do osiągnięcia przez najbliższe lata, gdyż bitcoiny w dużej większości są od razu przewalutowywane na pieniądze fiducjarne. Można domniemywać, że wartość samego bitcoina będzie postępować deflacyjnie – po 2140 roku (prognozowana data) cena powinna ciągle rosnąć, bo nie będzie już go nigdy więcej niż 21 000 000 oraz pojawia się problem “zagubionych kryptowalut”, których właściciele stracili dostęp do kluczy prywatnych lub przelali na błędnie wprowadzony adres – aspekt ludzki.

Cyfrowe złoto

Pojawiają się koncepcje, które zakładają, że bitcoin stanie się cyfrowym złotem po osiągnięciu swojej maksymalnej ilości. Bitcoin może przejść drogę jaką przeszło złoto. Złoto w starożytności było środkiem płatniczym, aż stało się aktywem pożądanym – przechowującym wartość, a nie środkiem płatniczym. Podobna historia może czekać pierwszą kryptowalutę. Aktualnie jest środkiem “po części” płatniczym, lecz mogą powstawać i już są znacznie szybsze i technicznie efektywniejsze kryptowaluty, które pod kątem płatności przebijają bitcoina, lecz w przyszłości mogą być o jego wartość oparte. 

Wraz z rozwojem bitcoina tworzą się ciekawe przedsięwzięcia, które mogą usprawnić jego funkcjonalność jak: Lighting Network (błyskawiczne przelewy niskich kwot) czy RSK (smart contracts na bitcoinie). Świetność ich może dopiero nadejść, a są one uzależnione technologicznie od bitcoina – zatem wszystko może odbywać się w obrębie jednej kryptowaluty, nie potrzeba bitcoin cash-a, Ethereum czy IOTA

Sama przyszłość bitcoina nadal jest niepewna i jesteśmy dopiero na początku drogi, jaką kryptowaluty muszą pokonać by stać się powszechnie użytkowane, lecz wraz z wykopaniem ostatniego bitcoina – bitcoin może mieć już wiele funkcjonalności i być cyfrowym złotem o charakterze technologii otwartej na ciągłe udoskonalenia.

reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.