Polkadot uruchomił parachainy | Wiadomości | CrypS.

Polkadot uruchomił parachainy

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
polkadot parachainy
W tym artykule:

Polkadot uruchomił swoje pierwsze pięć parachainów, rozpoczynając drogę blockchaina do stania się interoperacyjnym ekosystemem.

Od 11 listopada Polkadot organizuje aukcje slotów parachain. Projekty mające nadzieję na wygranie slotu zbierały od inwestorów tokeny DOT i stakowały je, aby licytować sloty. Pierwszymi pięcioma zwycięzcami aukcji były Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover, projekty skupiające się na zdecentralizowanych finansach, interoperacyjności między łańcuchami i innych przypadkach użycia. Każdy z tych projektów otrzymał dzierżawę parachaina do 20 października 2023 roku.

Acala, projekt mający na celu stworzenie hubu DeFi na Polkadot, jest jednym z najbardziej oczekiwanych parachainów, które mają zostać wdrożone w sieci. Współzałożycielka projektu, Bette Chain, powiedziała:

Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani, aby uruchomić parachain Acala, aby zapewnić platformę DeFi i natywny, zdecentralizowany stablecoin do ekosystemu Polkadot i nie tylko.

Polkadot to blockchain smart kontraktów, który będzie hostował do 100 parachainów. Został on założony przez byłego CTO Ethereum – Gavina Wooda. Koncentruje się na umożliwieniu parachainom komunikowania się ze sobą. Parachainy są zabezpieczone przez główny łańcuch centralny Polkadot, który nazywany jest Relay Chain. Sloty na parachainy są licytowane zespołom przez okres 96 tygodni.

Pomimo szybkiego wzrostu liczby publicznych blockchainów, interoperacyjność między łańcuchami nie jest jeszcze dojrzała. Przesyłanie tokenów i danych między łańcuchami stanowi wyzwanie, ponieważ każdy ekosystem blockchain działa oddzielnie. Chociaż pojawiło się wiele interoperacyjnych mostów, są one ogólnie uważane za ryzykowne ze względu na ich zależność od scentralizowanych procesów, takich jak “owijanie” tokenów.

Aby rozwiązać problem interoperacyjności, Polkadot wymusza komunikację między łańcuchami na poziomie protokołu i natywnie zabezpiecza parachainy warstwy 1 poprzez proces zwany współdzielonym bezpieczeństwem. Omawiając sposób, w jaki model parachainów rozwiązuje problem, Wood powiedział:

Model parachain został stworzony z przekonaniem, że przyszłość Web3 będzie obejmować wiele różnych typów blockchainów współpracujących ze sobą. Tak jak obecna wersja Internetu zaspokaja różne potrzeby, blockchainy muszą być w stanie świadczyć różnorodne usługi. Parachainy rozwiązują ten problem.

polkadot parachainy

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.