Polkadot uruchomił parachainy | Wiadomości | CrypS.

Polkadot uruchomił parachainy

Zerelik Maciej
polkadot parachainy

Polkadot uruchomił swoje pierwsze pięć parachainów, rozpoczynając drogę blockchaina do stania się interoperacyjnym ekosystemem.

Od 11 listopada Polkadot organizuje aukcje slotów parachain. Projekty mające nadzieję na wygranie slotu zbierały od inwestorów tokeny DOT i stakowały je, aby licytować sloty. Pierwszymi pięcioma zwycięzcami aukcji były Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover, projekty skupiające się na zdecentralizowanych finansach, interoperacyjności między łańcuchami i innych przypadkach użycia. Każdy z tych projektów otrzymał dzierżawę parachaina do 20 października 2023 roku.

Acala, projekt mający na celu stworzenie hubu DeFi na Polkadot, jest jednym z najbardziej oczekiwanych parachainów, które mają zostać wdrożone w sieci. Współzałożycielka projektu, Bette Chain, powiedziała:

Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani, aby uruchomić parachain Acala, aby zapewnić platformę DeFi i natywny, zdecentralizowany stablecoin do ekosystemu Polkadot i nie tylko.

Polkadot to blockchain smart kontraktów, który będzie hostował do 100 parachainów. Został on założony przez byłego CTO Ethereum – Gavina Wooda. Koncentruje się na umożliwieniu parachainom komunikowania się ze sobą. Parachainy są zabezpieczone przez główny łańcuch centralny Polkadot, który nazywany jest Relay Chain. Sloty na parachainy są licytowane zespołom przez okres 96 tygodni.

Pomimo szybkiego wzrostu liczby publicznych blockchainów, interoperacyjność między łańcuchami nie jest jeszcze dojrzała. Przesyłanie tokenów i danych między łańcuchami stanowi wyzwanie, ponieważ każdy ekosystem blockchain działa oddzielnie. Chociaż pojawiło się wiele interoperacyjnych mostów, są one ogólnie uważane za ryzykowne ze względu na ich zależność od scentralizowanych procesów, takich jak „owijanie” tokenów.

Aby rozwiązać problem interoperacyjności, Polkadot wymusza komunikację między łańcuchami na poziomie protokołu i natywnie zabezpiecza parachainy warstwy 1 poprzez proces zwany współdzielonym bezpieczeństwem. Omawiając sposób, w jaki model parachainów rozwiązuje problem, Wood powiedział:

Model parachain został stworzony z przekonaniem, że przyszłość Web3 będzie obejmować wiele różnych typów blockchainów współpracujących ze sobą. Tak jak obecna wersja Internetu zaspokaja różne potrzeby, blockchainy muszą być w stanie świadczyć różnorodne usługi. Parachainy rozwiązują ten problem.

polkadot parachainy
reklama
reklama