Pierwszy w historii wniosek o ETF na XRP! Bitwise zamierza przekonać SEC | Wiadomości | CrypS.

Pierwszy w historii wniosek o ETF na XRP! Bitwise zamierza przekonać SEC

XRP
W tym artykule:

Bitwise złożył wniosek rejestracyjny do amerykańskiego SEC w sprawie funduszu ETF typu spot na XRP, który może zrewolucjonizować dostęp do kryptowaluty XRP dla inwestorów. Wnioskując, firma stwierdziła, że kryptowaluta ta nie jest papierem wartościowym.


  • Bitwise złożyło wniosek o fundusz ETF spot na XRP, podkreślając, że aktywo to nie jest papierem wartościowym,
  • Coinbase Custody Trust Company, LLC będzie depozytariuszem funduszu, a BNY administratorem, jeśli zostanie on zatwierdzony.

Wniosek Bitwise do SEC – co zmienia?

W środę firma Bitwise oficjalnie złożyła wniosek rejestracyjny do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), dotyczący funduszu ETF typu spot na XRP.

To ruch, który ma na celu ułatwienie inwestorom dostępu do jednej z najstarszych kryptowalut na rynku.

W swoim wniosku firma stwierdziła, że XRP nie jest papierem wartościowym, co stanowi odpowiedź na wcześniejsze twierdzenia SEC.

Twierdzenia te doprowadziły do ​​długotrwałego konfliktu między Ripple, firmą związaną z XRP, a SEC, które oskarżyło Ripple o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych na kwotę 1,3 miliarda dolarów. 

Bitwise planuje, aby Coinbase Custody Trust Company, LLC pełniło rolę depozytariusza funduszu, podczas gdy Bank of New York Mellon (BNY) będzie odpowiadać za administrację. 

Celem Trustu jest zapewnienie inwestorom ekspozycji na wartość XRP, pomniejszoną o koszty operacyjne.

– informuje Bitwise w swoim oświadczeniu.

Konsekwencje prawne i trudności z zatwierdzeniem ETF-a

Złożenie wniosku przez Bitwise otwiera nowy rozdział w walce o zatwierdzenie funduszy ETF związanych z kryptowalutami, zwłaszcza że do tej pory SEC unikała zatwierdzania funduszy związanych z XRP.

Mimo to, fundusze ETF spot oparte na Bitcoinie i Ethereum zaczęły pojawiać się na rynku na początku 2024 roku, co może sugerować pewną zmianę w podejściu tego organu regulacyjnego do kryptowalut. 

W przypadku XRP, decyzja o zatwierdzeniu ETF-a może napotkać przeszkody prawne, szczególnie jeśli sądy zdecydują, iż altcoin ten jest papierem wartościowym, co mogłoby wymusić likwidację Trustu i zakończenie działalności funduszu.

Bitwise od lat pracuje nad wprowadzeniem innowacyjnych instrumentów finansowych związanych z kryptowalutami, co podkreśla CEO firmy, Hunter Horsley

Od ponad dekady XRP jest trwałym aktywem kryptograficznym, na które wielu inwestorów chce mieć ekspozycję.

– dodał w swoim poście na X (dawniej Twitterze). 

Ripple i SEC – historia konfliktu

SEC prowadzi spór prawny z Ripple od 2020 roku, kiedy to oskarżyła firmę o nielegalną sprzedaż XRP. Ripple argumentuje, że XRP nie jest papierem wartościowym, ale zdecentralizowanym aktywem cyfrowym. Wniosek Bitwise wpisuje się w tę debatę, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości funduszy ETF powiązanych z kryptowalutami.

CEO Ripple – Brad Garlinghouse – również odniósł się do tematu na platformie X, podkreślając, iż rosnąca akceptacja XRP w tradycyjnych finansach to dowód na dojrzewanie rynku wirtualnych walut. 

Czuję, że to dopiero początek

– napisał Garlinghouse, odnosząc się do rosnącej integracji aktywów cyfrowych z rynkami finansowymi.

W chwili pisania tego tekstu XRP handluje w okolicy 0,5823 dol. za monetę. W ciągu ostatniego tygodnia kurs tego altcoina przekroczył poziom 0,66 dol. Jednak w obliczu korekty na szerszym rynku kryptowalut jego cena doznała osłabienia. 

XRP
Wykres XRP/USDT. Źródło: tradingview.com
XRP

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.