ETF na bitcoina oficjalnie zatwierdzony! Jak zareagował kurs kryptowaluty? | Wiadomości | CrypS.

ETF na bitcoina oficjalnie zatwierdzony! Jak zareagował kurs kryptowaluty?

Jacek Walewski
Bitcoin [BTC]

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła wczoraj w nocy wszystkie złożone w jej biurze wnioski dot. stworzenia ETF-ów BTC. Na naszych oczach dzieje się historia.


  • SEC zatwierdziła powstanie ETF-ów na BTC,
  • To historyczne wydarzenie i przełom dla rynku tej kryptowaluty.

SEC mówi sakramentalne „tak”

Mimo dziwnego, ponoć wywołanego atakiem hakerskim falstartu, SEC zatwierdziła wczoraj w nocy wnioski o założenie ETF-ów na BTC. W praktyce oznacza to zielone światło dla emitentów jednostek takich funduszy. Szczęśliwcami są wszyscy wnioskodawcy: ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex i Franklin Templeton.

To historyczne wydarzenie, bowiem oznacza powstanie pierwszych w USA ETF-ów na cenę spot bitcoina. Oczywiście fundusze takie istnieją już na świecie (np. w Europie czy Kanadzie), ale przez rozmiar rynku USA pojawienie się ich amerykańskich odpowiedników stanowi prawdziwy game changer.

Szczególnie ważne jest to, że będą to ETF-y oparte stricte na bitcoinie, a nie na futures kryptowaluty. Oznacza to, że emitenci będą swoim klientom oferować de facto wprost BTC, ale „ubrane” w postać jednostki ETF-a. To zaś oznacza, że w kryptowaluty będą mogły inwestować te osoby, które dotąd tego nie robiły np. z powodu barier technologicznych (samodzielnego przechowywania BTC).

Dlaczego teraz się udało?

Wszystko dzieje się ponad 10 lat po tym, jak Cameron i Tyler Winklevoss, twórcy giełdy Gemini, po raz pierwszy złożyli wniosek o uruchomienie funduszu ETF na bitcoina. Od tego czasu SEC odrzucała wszystkie takie podania. Można uznać, że to, że teraz komisja podjęła inną decyzję, jest efektem jej przegranej w sądzie z firmą Grayscale, która wcześniej chciała przekształcić swój Grayscale Bitcoin Trust w spotowy ETF bitcoina.

Na drodze stanęli wtedy urzędnicy. Sprawa trafiła do sądu i zakończyła się porażką SEC. Teraz więc, Gary’emu Genslerowi i jego ludziom trudniej było powiedzieć emitentom „nie”.

Jeden z managerów Galaxy Research, Alex Thorn, oszacował, że tylko w tym roku do ETF-ów BTC wpłyną miliardy dolarów, które przy okazji – przez charakter ETF-ów – podpompują rynek kryptowaluty.

Warto zauważyć, że godzinę po wydaniu zgody przez SEC jej przewodniczący, wspomniany Gensler, wydał komunikat, w którym ostrzegał przed inwestycją w BTC. Jak widać, nadal pozostaje nadgorliwym przeciwnikiem kryptowalut.

Kurs bitcoina jak na razie nie zareagował na dobre wieści wzrostami. 1 BTC kosztuje 45 850 USD, co oznacza… spadek o o,3% w skali doby.

O wiele lepiej wypada ether, na którego ETF poczekamy zapewne do wiosny. Za 1 ETH płaci się dziś 2583 USD, co oznacza aż 8-procentowy skok ceny od wczoraj.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.