Oszukali kryptowalutowych inwestorów na ponad 500 mln USD. Teraz grozi im 20-letnia odsiadka | Wiadomości | CrypS.

Oszukali kryptowalutowych inwestorów na ponad 500 mln USD. Teraz grozi im 20-letnia odsiadka

Kryptowaluty SCAM

Czy dwóch estońskich podejrzanych o oszustwa związane z kryptowalutami będzie musiało zostać przekazanych Stanom Zjednoczonym? Wiele na to wskazuje.


  • Iwan Turogin i Siergiej Potapenko stali na czele scamu, który oszukał inwestorów na ponad 500 mln USD,
  • USA starają się o ich przejęcie. Obu grozi 20 lat więzienia.

Z Estonii do USA

Jak podał serwis Postimees, Iwan Turogin i Siergiej Potapenko zostaną poddani ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Krajowe Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, że istnieją wystarczające dowody wskazujące, że warunki ekstradycji podejrzanych zostały spełnione.

Wszystko dzieje się po wcześniejszej odmowie estońskiego sądu okręgowego. Z orzeczenia sędziego wynikało, że władze kraju nie sprawdziły, czy ekstradycja nie naruszy podstawowych praw Turogina i Potapenko jako obywateli.

O co jednak dokładnie chodzi? Obaj podejrzani są oskarżeni o stworzenie kryptowalutowego projektu, którego celem było oszukanie inwestorów. Chodziło o właściwie dwa powiązane ze sobą podmioty. HashFlare zajmowało się miningiem. Do tego doszedł kryptowalutowy bank Polybius. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych określił całość jako klasyczny schemat Ponziego.

Niestety inicjatywa zakończyła się sukcesem. Oczywiście tylko dla obu panów, którzy stali na jej czele. Osoby, które im zaufały, straciły równowartość  ponad 575 milionów USD.

Środki, jakie przejęto od inwestorów za pomocą firm fasadowych. Za pieniądze dokonano zakupu nieruchomości i luksusowych samochodów.

Do aresztowania Turogina i Potapienki doszło w listopadzie 2022 r. Departament Sprawiedliwości postawił obu mężczyznom 16 zarzutów. Chodziło m.in. o oszustwa dokonane drogą elektroniczną i spisek mający na celu wypranie pieniędzy.

Jaki los czeka przestępczy duet? Po zatwierdzeniu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych grozi im do 20 lat pozbawienia wolności. Nie wiadomo, kiedy podejrzani zostaną przekazani władzom z  Waszyngtonu.

USA lubią karać kryptowalutowych przestępców

Władze USA dzięki swoim wpływom dbają o to, by przestępcy, którzy oszukali ich obywateli, byli odpowiednio karani. Podobny los co (anty)bohaterów tego tekstu czeka Do Kwona, który stał na czele Terry.

Dziś przebywa on w więzieniu w Czarnogórze, gdzie został skazany jednak nie za oszustwa finansowe, ale próbę przekroczenia granicy za pomocą sfałszowanego paszportu. Możliwe, że wkrótce i on zostanie przeniesiony do USA.

Kryptowaluty SCAM

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.