Uwaga na EthProfitMiner i scamerów podszywających się pod IDO krypto-projektów
Ostrzegamy przed scamem EthProfitMiner, który wyłudza środki obiecując pasywny dochód z miningu Ethereum, a także przed oszustami podszywającymi się pod zespoły projektów uruchamiających IDO.
EthProfitMiner
- STRONA: ethprofitminer.com/index
EthProMiner to oszustwo inwestycyjne z rodziny cloud miningu. Jak wynika z nadesłanych zgłoszeń, po przelaniu środków na portfel powiązany ze stroną, nie zostaje uruchomiana żadna, nawet pozorna usługa, jak ma to miejsce w lepiej zorganizowanych scamach. Nikt nie odpowiada także na maile wysyłane na kontaktowy adres.
Na stronie EthProMiner znajdziemy informację, według której platforma działa z Londynu, jednak jako adres podawane jest wirtualne biuro, a spółka nie znajduje się w rejestrze firm z licencją FCA (brytyjskiego regulatora rynku usług finansowych).
Adres ETH należący do osób stojących za oszustwem to 0x484a8A9C4e2B560F0339D5f7676C5647D2D30A3A. Korzystając z etherscan.io możemy zobaczyć, że przez cały otrzymuje on drobne wpłaty.
Scamy na fałszywe IDO
Opis zdarzenia, który otrzymaliśmy od naszego czytelnika, rzuca światło na schemat działania oszustów podszywających się pod zespoły projektów uruchamiających IDO. W tym przypadku był to Orbitau.io z ekosystemu Polkastarter.
Po wypełnieniu formularza na oryginalnej stronie projektu, inwestor zapisał się do jego grupy na Telegramie. Tam natrafił na oszustów. Dołączając do grup skupionych wokół legalnych projektów scamerzy zyskują dostęp do listy potencjalnych ofiar. Później kontaktują się z wytypowanymi osobami informując je, że zakwalifikowały się do IDO, a na ich email wysłano link do przejścia weryfikacji. Wiadomość nie przychodzi. Po przypomnieniu się, scamerzy proszą o informacje o adresie i wysyłają na niego link do rozmowy z “agentem supportu” (w tym przypadku za pośrednictwem platformy LiveChat).
Po przejściu weryfikacji prowadzonej przez oszustów, inwestor otrzymał dostęp do formularza Google. Był w nim podany adres portfela, na który polecono mu wysłać środki. Gdy przelał tokeny BNB otrzymał link do strony, z którą miał zsynchronizować swój MetaMask, ale tam poproszono go o wpisanie frazy odzyskiwania portfela. Inwestor natychmiast poprosił o zwrot przesłanych BNB, jednak “agent supportu” odpowiedział mu, że polityka Orbitau wymaga, żeby wysłał im wcześniej dodatkowe 250 POLS.
Formularz nadesłany przez oszustów:
Na adres oszustów, który podano w formularzu trafiło do tej pory około 90 BNB.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.