Multichain stracił płynność! Projekt ogłasza zawieszenie działalności | Wiadomości | CrypS.

Multichain stracił płynność! Projekt ogłasza zawieszenie działalności

multichain

Znany projekt z branży zdecentralizowanych finansów (DeFi) zapewniający mosty kryptograficzne między blockchainami poinformował o tym, że został zmuszony do zaprzestania działalności. Powodem ma być brak funduszy operacyjnych.


Wiadomość ta pojawiła się niedługo po tym, gdy platforma analityczna Chainalysis stwierdziła w jednym ze swoich najnowszych raportów, iż wypłaty z protokołu Multichain wyglądają niczym wewnętrzny rug pull – oszustwo, w którym twórca projektu nagle wycofuje z niego środki, pozostawiając inwestorów z bezwartościowymi tokenami. 

Multichain zawiesza działalność

W piątek (tj. 14 lipca br.) popularny projekt ukierunkowany na mosty kryptograficzne oznajmił za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że nie jest w stanie kontynuować swojej działalności. 

Okazuje się, iż zespół Multichaina nie miał kontaktu ze swoim dyrektorem generalnym znanym pod pseudonimem “Zhaojun” od czasu, gdy ten został zatrzymany przez chińską policję. Podobno mężczyzna ten wciąż przebywa w więzieniu. 

Osoby pracujące dla Multichain skontaktowały się z rodziną “zaginionego”, która przekazała im informacje o aresztowaniu “Zhaojuna” oraz zajęciu przez władze jego rzeczy osobistych tj. komputery, telefony, a także frazy mnemoniczne służące do odzyskiwania dostępu do kluczy kryptograficznych. 

Gdzie znajdują się środki inwestorów?

Zespół stojący za Multichain wyjaśnił, że od początku założenia tego projektu kryptowalutowego wszelkie fundusze operacyjne oraz środki inwestorów znajdowały się pod kontrolą Zhaojuna, a aktualnie także chińskiej policji. 

Siostra dyrektora generalnego projektu Multichain podobno próbowała odzyskać środki, jednak sama również została aresztowana i nie ma z nią kontaktu. Według ujawnionych danych, 7 lipca br. doszło do przeniesienia kryptowalutowych aktywów przynależnych do tego projektu “w niewłaściwy sposób”. 

Dwa dni później siostra Zhaojuna wysłała 220 mln dol., głównie w stablecoinach i ETH, do dwóch nowych portfeli kryptograficznych znajdujących się pod jej kontrolą. Z kolei 13 lipca br. została ona zatrzymana przez władze w Chinach. 

Zespół stojący za projektem Multichain początkowo nie potwierdzał informacji o aresztowaniu Zhaojuna. Swoje działanie usprawiedliwia próbą zachowania zgodności z lokalnymi przepisami i regulacjami. Przez ostatnie tygodnie twierdził on tylko, iż stracił kontakt ze swoim dyrektorem generalnym. 

Problemy z Multichain rozpoczęły się w maju

Dwa miesiące temu Multichain ogłosił usterki techniczne spowodowane modernizacją. Wówczas to transfery środków za pomocą tego protokołu trwały dłużej, niż oczekiwano, a inwestorzy zaczynali popadać w popłoch. 

W dalszej kolejności giełda kryptowalut Binance wstrzymała obsługę wpłat i wypłat dla niektórych tokenów powiązanych z Multichain z powodu narastającej niepewności. 6 lipca br. obserwatorzy tego projektu wyszli z założenia, iż padł on ofiarą ataku hakerskiego. Wszystko ze względu na nieautoryzowane wycofanie aktywów kryptowalutowych o wartości 100 mln dol. z mostu kryptograficznego Fantom po stronie Ethereum.

Zgodnie z informacjami przekazanymi 10 lipca br. przez ekspertów z Chainalysis za potencjalnym włamaniem stać mogły osoby z wewnątrz projektu, mające dostęp do jego kluczy prywatnych.

multichain



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.