"Tylko bitcoin pozostaje poza kontrolą" - CEO Tethera rzuca odważne stwierdzenie o rynku krypto | Wiadomości | CrypS.

“Tylko bitcoin pozostaje poza kontrolą” – CEO Tethera rzuca odważne stwierdzenie o rynku krypto

Tether

Bitcoin, w przeciwieństwie do innych cyfrowych aktywów, jest jedyną naprawdę zdecentralizowaną kryptowalutą, co podkreśla dyrektor generalny Tethera, Paolo Ardoino. Ta cecha sprawia, że BTC jest niezmienny i kontrolowany wyłącznie przez matematykę, co czyni go unikalnym na tym rynku. 


  • Paolo Ardoino wskazuje, iż wśród ponad 14 000 kryptowalut, tylko bitcoin pozostaje wolny od centralnej kontroli,
  • Maksymalna liczba BTC wynosi 21 milionów monet, co zapewnia stabilność i przewidywalność.

Bitcoin jako jedyna zdecentralizowana kryptowaluta

Wśród licznych wirtualnych walut, BTC wyróżnia się swoją niezależnością od zmian wprowadzanych przez programistów.

Paolo Ardoino podkreśla, że większość innych kryptowalut jest w mniejszym lub większym stopniu scentralizowana. 

Programiści tych wirtualnych walut regularnie aktualizują ich oprogramowanie, co prowadzi do zmian w polityce pieniężnej, inflacyjnej czy deflacyjnej.

W przypadku bitcoina sytuacja jest inna – jego polityka monetarna jest stała i przewidywalna.

Od momentu powstania BTC, wiadomo, że jego maksymalna liczba wynosi 21 milionów monet.

Co więcej, co około cztery lata następuje tzw. “halving“, czyli zmniejszenie nagrody blokowej o połowę. W efekcie mniejsza ilość bitcoinów trafia do obiegu przy każdym kolejnym wydobytym bloku BTC.  Ta niezmienność sprawia, iż największa z kryptowalut jest pewna i niezawodna. 

Bitcoin to pewność. To tak, jakby zegar tykał i tykał bez końca

– podkreślił CEO Tethera. 

Obok Paolo Ardoino przyznał, że tether (USDT) w przeciwieństwie do BTC jest scentralizowany. 

Kontrowersje wokół decentralizacji

Decentralizacja w kontekście kryptowalut odnosi się do przeniesienia kontroli z jednostki scentralizowanej na rozproszoną sieć.

Sektor DeFi, czyli zdecentralizowane finanse, obiecuje wiele w kwestii decentralizacji finansowej. Jednak nie wszyscy są przekonani o jego wyższości nad bitcoinem. Dla przykładu Samson Mow, dyrektor generalny JAN3, twierdzi, że DeFi nie może rywalizować z BTC pod względem decentralizacji.

Nie każdy członek branży wirtualnych walut zgodzi się z tą tezą. Co więcej, niektórzy twierdzą, iż nawet bitcoin może być scentralizowany – chociażby poprzez dużą koncentrację w rękach instytucji. 

Tetherreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.