Iran pracuje z Rosją nad CBDC
Iran ma współpracować z Rosją w projekcie, którego celem jest stworzenie CBDC. Chodzi o rozliczenia międzynarodowe.
- Iran ma pracować z Rosją nad CBDC, które pomoże w międzynarodowych rozliczeniach.
- Wszystko wpisuje się w szerszą politykę Rosji, Chin oraz państw z ugrupowania BRICS.
Iran, Rosja i CBDC
Już na początku 2023 r. pojawiły się w sieci zaskakujące doniesienia w tym temacie. Iran ogłosił plany stworzenia cyfrowej waluty opartej na złocie. Ta miałaby służyć do dokonywania transgranicznych rozliczeń.
Teraz poznajemy kolejny klocek tej układanki. Rosyjska gazeta “Izwiestia” rozmawiała z radcą handlowym Iranu w ambasadzie w Rosji, Rahimim Mohsenem. Okazuje się, że oba kraje współpracują w kwestii stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).
Skąd jednak taki pomysł? Powodem są sankcje, jakie Zachód nakłada na oba państwa. Te uniemożliwiają im korzystanie ze SWIFT w zakresie płatności transgranicznych. Niemożliwe stało się używanie dolarów i euro. W założeniu miało to pomóc w podporządkowaniu obu reżimów Waszyngtonowi. W praktyce skłoniło te do prac nad CBDC.
Powyższe wpisuje się w szerszą strategię i wyjaśnia inne działania Moskwy. W zeszłym miesiącu Duma przyjęła przepisy zezwalające na wykorzystanie stokenizowanych aktywów w płatnościach transgranicznych.
Prace trwają
Rosja pierwotnie planowała rozpocząć badania nad transgranicznym CBDC w pierwszym kwartale 2023 r. Jednak decyzja legislacyjna w tej sprawie zapadła dopiero w połowie lipca 2023 r., co prawdopodobnie opóźniło prace.
W tle trwa adopcja cyfrowego juana. Ostatnio chińska waluta (w wersji tradycyjnej) stała się dominującą jednostką płatniczą w rosyjskich płatnościach transgranicznych.
Do tego Chiny opracowały technologię mBridge, transgranicznej, wspólnej dla wielu platformy CBDC. Wszystko dzieje się jednak pod auspicjami Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), który raczej nie zaakceptuje Rosji jako uczestnika tego systemu. W instytucji dominują bowiem Amerykanie.
W międzyczasie dotychczas pięcionarodowy sojusz handlowy BRICS, któremu obecnie przewodniczy Rosja, powiększył się do dziesięciu członków, w tym właśnie Iranu. W ramach tegoż analizuje się powstanie potencjalnego mostu płatniczego BRICS, który ma działać podobnie jak właśnie mBridge. Rosja planuje przedstawić założenia tego projektu jeszcze w tym roku.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.