Iran pracuje z Rosją nad CBDC | Wiadomości | CrypS.

Iran pracuje z Rosją nad CBDC

Jacek Walewski
Iran Rosja CBDC

Iran ma współpracować z Rosją w projekcie, którego celem jest stworzenie CBDC. Chodzi o rozliczenia międzynarodowe.


  • Iran ma pracować z Rosją nad CBDC, które pomoże w międzynarodowych rozliczeniach.
  • Wszystko wpisuje się w szerszą politykę Rosji, Chin oraz państw z ugrupowania BRICS.

Iran, Rosja i CBDC

Już na początku 2023 r. pojawiły się w sieci zaskakujące doniesienia w tym temacie. Iran ogłosił plany stworzenia cyfrowej waluty opartej na złocie. Ta miałaby służyć do dokonywania transgranicznych rozliczeń.

Teraz poznajemy kolejny klocek tej układanki. Rosyjska gazeta “Izwiestia” rozmawiała z radcą handlowym Iranu w ambasadzie w Rosji, Rahimim Mohsenem. Okazuje się, że oba kraje współpracują w kwestii stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Skąd jednak taki pomysł? Powodem są sankcje, jakie Zachód nakłada na oba państwa. Te uniemożliwiają im korzystanie ze SWIFT w zakresie płatności transgranicznych. Niemożliwe stało się używanie dolarów i euro. W założeniu miało to pomóc w podporządkowaniu obu reżimów Waszyngtonowi. W praktyce skłoniło te do prac nad CBDC.

Powyższe wpisuje się w szerszą strategię i wyjaśnia inne działania Moskwy. W zeszłym miesiącu Duma przyjęła przepisy zezwalające na wykorzystanie stokenizowanych aktywów w płatnościach transgranicznych.

Prace trwają

Rosja pierwotnie planowała rozpocząć badania nad transgranicznym CBDC w pierwszym kwartale 2023 r. Jednak decyzja legislacyjna w tej sprawie zapadła dopiero w połowie lipca 2023 r., co prawdopodobnie opóźniło prace.

W tle trwa adopcja cyfrowego juana. Ostatnio chińska waluta (w wersji tradycyjnej) stała się dominującą jednostką płatniczą w rosyjskich płatnościach transgranicznych.

Do tego Chiny opracowały technologię mBridge, transgranicznej, wspólnej dla wielu platformy CBDC. Wszystko dzieje się jednak pod auspicjami Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), który raczej nie zaakceptuje Rosji jako uczestnika tego systemu. W instytucji dominują bowiem Amerykanie.

W międzyczasie dotychczas pięcionarodowy sojusz handlowy BRICS, któremu obecnie przewodniczy Rosja, powiększył się do dziesięciu członków, w tym właśnie Iranu. W ramach tegoż analizuje się powstanie potencjalnego mostu płatniczego BRICS, który ma działać podobnie jak właśnie mBridge. Rosja planuje przedstawić założenia tego projektu jeszcze w tym roku.

Iran Rosja CBDCreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.