Chiny płacą w CBDC za 1 milion baryłek ropy. To znak, że panowanie dolara się kończy | Wiadomości | CrypS.

Chiny płacą w CBDC za 1 milion baryłek ropy. To znak, że panowanie dolara się kończy

Chiny

W ubiegłym tygodniu firma naftowa widniejąca pod nazwą PetroChina należąca do Państwa Środka dokonała swojej pierwszej transakcji za pomocą cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego przy płatności za 1 mln baryłek ropy.


Zakup, o którym mowa został zrealizowany 18 października br. na giełdzie ropy naftowej i gazu ziemnego w Szanghaju. SHPGX nie ujawnił danych dot. dokładnej wartości transakcji ani tożsamości sprzedającego.

Dolar może tracić dominację

Chiny od wielu lat pracowały nad swoim własnym CBDC. Cyfrowy juan znany również jako e-CNY jest już wykorzystywany w handlu. Co więcej, niedawno państwowa firma naftowa przeprowadziła w tej wirtualnej walucie przełomową dla swojego kraju transakcję.

Z czasem Państwo Środka może chcieć nadać swojemu CBDC charakter międzynarodowy. Tym samym dominacja dolara na światowych rynkach ropy naftowej powoli by się zmniejszała.

Na tym tle należy wspomnieć, że przez dziesięciolecia to waluta fiducjarna Stanów Zjednoczonych królowała na międzynarodowej arenie handlu ropą naftową. Pozwoliło to temu państwu na utrzymywanie wpływu geopolitycznego oraz cieszenie się stałym popytem na dolara amerykańskiego.

Chiny kładą nacisk na wykorzystanie CBDC

Państwo Środka jest z kolei największym na świecie importerem ropy naftowej. Co więcej, od dawna stawia ono sobie za cel zwiększenie globalnego wykorzystania swojej waluty, renminbi.

Poprzez przeprowadzanie coraz większej ilości transakcji dot. ropy naftowej w cyfrowym juanie zamiast w dolarach, Chiny mogą potencjalnie osłabić system petrodolara, a co za tym idzie rozszerzyć swoją siłę monetarną.

Okazuje się, że niektóre banki centralne wykazują otwartość na chińskie CBDC. Dla przykładu w czerwcu br. Bank Centralny Argentyny ogłosił, że zezwoli na wpłaty i wypłaty e-CNY. To czyni go jedną z pierwszych takich instytucji spoza Państwa Środka, która zdecydowała się przyjąć cyfrowego juana. W obecnym roku w stronę tego CBDC ukłon zrobił także Bank Centralny Brazylii poprzez dodanie tej cyfrowej waluty do swoich rezerw międzynarodowych.

Choć adopcja e-CNY znajduje się wciąż na wczesnym etapie, transakcje przy użyciu tej waluty osiągnęły wartość 1,8 biliona juanów (249,33 miliarda dolarów) na koniec czerwca br., według danych podanych w lipcu br. przez prezesa banku centralnego tego kraju – Yi Ganga. Chińskie CBDC było wykorzystywane głównie do krajowych płatności detalicznych, to jednak z biegiem czasu może powoli się zmieniać.

Chiny

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.