Hakerzy przejęli 20 mln tokenów Optimism przez błąd twórców
Optimism, startup zajmujący się skalowaniem sieci Ethereum, poinformował, że w trakcie transakcji z Wintermute, partnerskim dostawcą płynności, 20 mln tokenów OP zostało wysłanych na błędny adres i wyprowadzonych przez hakera. Skradzione środki miały wartość ok. 15 mln dolarów.
Według wcześniejszych doniesień, token OP został uruchomiony pod koniec maja jako część projektu Optimism – sieci warstwy 2 – mającego na celu decentralizację sposobu zarządzania protokołem. Airdrop odbył się 31 maja, a część wszystkich tokenów OP została odłożona, aby przekazać je wspierającym podmiotom zewnętrznym.
Zgodnie z wpisami na blogu Optimism,
“Optimism Foundation zaangażowała Wintermute do świadczenia usług dostarczania płynności w celu ułatwienia użytkownikom nabywającym OP uczestnictwa w zbiorowym zarządzaniu. Aby zrealizować to zobowiązanie z funduszu partnerskiego fundacji przydzielono Wintermute dotację w wysokości 20 mln tokenów”.
Sprawy przybrały jednak niekorzystny obrót, gdy Wintermute omyłkowo podała wielo-sygnaturowy adres Ethereum, który nie został jeszcze wdrożony w Optimism. We własnym wpisie wyjaśniającym założyciel i dyrektor generalny Wintermute, Evgeny Gaevoy, powiedział, że adres ten był bezpiecznym adresem Gnosis.
Jak wyjaśnił zespół Optimism w swoim komunikacie:
“Wintermute rozpoczęła operację odzyskiwania z zamiarem wdrożenia kontraktu multi-sygnaturowego na L1 na tym samym adresie na L2. Niestety, napastnik zdołał wdrożyć opcję multi-sygnaturową na L2 z innymi parametrami inicjalizacji przed zakończeniem operacji odzyskiwania i przejął kontrolę nad 20 milionami tokenów OP”.
Tokeny trafiły do Vitalika Buterina
Według danych PeckShield, haker, który ukradł 20 milionów tokenów Optimism przeznaczonych dla Wintermute, wysłał 1 milion tokenów na adres portfela współzałożyciela Ethereum Vitalika Buterina.
Dane z Etherscan pokazują, że transfer nastąpił o 12:26 UTC, a haker wysłał tokeny o wartości około 874 000 USD. Przyczyny takiego działania nie są znane, jednak spekuluje się, że może to być efekt niskiej płynności tych tokenów na giełdach i braku możliwości ich sprzedaży.
Haker przekazał również prawa do głosowania w sprawie 1 mln tokenów badaczowi bezpieczeństwa Ethereum Foundation, Yoavowi Weissowi. Weiss napisał na Twitterze, że to nie on jest hakerem, ale zasugerował, że może to być sposób działania „etycznego hakera”.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.