Górnicy w Iranie będą sprzedawać krypto Bankowi Centralnemu
Zgodnie z raportem państwowej studenckiej agencji informacyjnej (ISNA), Iran wprowadził nowe przepisy dot. kryptowalut. Od teraz wydobyty Bitcoin będzie przekazywany państwu, które wykorzysta go podczas międzynarodowego handlu.
Nowe przepisy wydane przez Ministerstwo Energii i Bank Centralny Iranu (CBI) nakładają na irańskich górników obowiązek sprzedaży tokenów do CBI. Rezerwy zagraniczne Iranu zmniejszyły się o 33% w ciągu dwóch lat i kraj ten coraz baczniej przygląda się BTC ze względu na sankcje USA.
Posunięcie Iranu przypomina niedawną decyzję Wenezueli o upaństwowieniu puli miningowych. Wenezuela również jest objęta sankcjami USA.
USA po wycofaniu się z porozumienia jądrowego w 2018 roku, ponownie nałożyło sankcje na Iran. Zakazywały one grupom prowadzącym interesy z Republiką Islamską, prowadzenia interesów również z USA. Sekretarz stanu Michael Pompeo w dniu 18 października nałożył nowe sankcje wobec 18 irańskich banków.
Iran, juan i CBDC
W związku z tym Iran ma ograniczone możliwości wykorzystania dolarów, które posiada w rezerwie. Według pogłosek, które przeniknęły do mediów, irański bank centralny zamienił dolary na chińskie juany i rozważa stworzenie własnej cyfrowej waluty. Chiński juan i państwowa cyfrowa waluta mogłyby pomóc Iranowi sprzedawać więcej ropy na globalnym rynku.
Dzisiejszy ruch jednak nie tyle dotyczy eksportu, co płacenia za import. W przemówieniu do Rady ds. Stosunków Zewnętrznych w grudniu zeszłego roku Brian Hook, przedstawiciel USA w Iranie, powiedział:
“Reżim walczy o to, by zdobyć walutę obcą, której potrzebuje, by pozyskać towary importowane, takie jak maszyny, nakłady przemysłowe i towary konsumpcyjne”.
Iran oficjalnie zalegalizował wydobycie kryptowalut w sierpniu 2019 roku. Pomimo, że górnictwo stało się legalne, jednocześnie został zakazany handel. Przepisy zostały skonstruowane tak, aby skutecznie ściągać podatki. W przeciwnym wypadku górnicy mogliby korzystać z subsydiowanej przez Iran energii elektrycznej. Dzięki ogromnym rezerwom ropy naftowej i gazu ziemnego Iran ma jedne z najtańszych cen energii na świecie.
Krypto lekiem na recesję
Kraj ten jednak nie może sprzedawać swoich zasobów. Irańska gospodarka, w dużym stopniu uzależniona od sprzedaży ropy naftowej krajom, które obawiają się naruszenia amerykańskich sankcji, już od początku roku znajdowała się w głębokiej recesji. W okresie od marca do lipca Iran zmniejszył produkcję ropy naftowej z 3,1 mln baryłek dziennie do 1,9 mln, co jest najniższym wynikiem od 1981 roku. Duża część produkowanej ropy kisiła się w magazynach.
Z czasem jednak kraj zdal sobie sprawę, że nawet gdyby eksport energii został zdławiony sankcjami i zmniejszonym popytem, to mógłby zatrzymać swoje zasoby naturalne i wykorzystać je nie tylko po to, by zezwolić na wydobycie krypto, ale by je promować. Na początku tego roku Iran zezwolił na przemysłowe kopanie Bitcoina w elektrowniach w kraju.
Szczegóły znowelizowanych przepisów są jeszcze w trakcie opracowywania. Iran nie ogłosił jeszcze stawek, po których będzie odkupować od górników BTC.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.