Górnicy w Iranie będą sprzedawać krypto Bankowi Centralnemu | Wiadomości | CrypS.

Górnicy w Iranie będą sprzedawać krypto Bankowi Centralnemu

Maciej Zerelik
bitcoin mining w iranie

Zgodnie z raportem państwowej studenckiej agencji informacyjnej (ISNA), Iran wprowadził nowe przepisy dot. kryptowalut. Od teraz wydobyty Bitcoin będzie przekazywany państwu, które wykorzysta go podczas międzynarodowego handlu.

Nowe przepisy wydane przez Ministerstwo Energii i Bank Centralny Iranu (CBI) nakładają na irańskich górników obowiązek sprzedaży tokenów do CBI. Rezerwy zagraniczne Iranu zmniejszyły się o 33% w ciągu dwóch lat i kraj ten coraz baczniej przygląda się BTC ze względu na sankcje USA.

Posunięcie Iranu przypomina niedawną decyzję Wenezueli o upaństwowieniu puli miningowych. Wenezuela również jest objęta sankcjami USA.

USA po wycofaniu się z porozumienia jądrowego w 2018 roku, ponownie nałożyło sankcje na Iran. Zakazywały one grupom prowadzącym interesy z Republiką Islamską, prowadzenia interesów również z USA. Sekretarz stanu Michael Pompeo w dniu 18 października nałożył nowe sankcje wobec 18 irańskich banków.

Iran, juan i CBDC

W związku z tym Iran ma ograniczone możliwości wykorzystania dolarów, które posiada w rezerwie. Według pogłosek, które przeniknęły do mediów, irański bank centralny zamienił dolary na chińskie juany i rozważa stworzenie własnej cyfrowej waluty. Chiński juan i państwowa cyfrowa waluta mogłyby pomóc Iranowi sprzedawać więcej ropy na globalnym rynku.

Dzisiejszy ruch jednak nie tyle dotyczy eksportu, co płacenia za import. W przemówieniu do Rady ds. Stosunków Zewnętrznych w grudniu zeszłego roku Brian Hook, przedstawiciel USA w Iranie, powiedział:

„Reżim walczy o to, by zdobyć walutę obcą, której potrzebuje, by pozyskać towary importowane, takie jak maszyny, nakłady przemysłowe i towary konsumpcyjne”.

Iran oficjalnie zalegalizował wydobycie kryptowalut w sierpniu 2019 roku. Pomimo, że górnictwo stało się legalne, jednocześnie został zakazany handel. Przepisy zostały skonstruowane tak, aby skutecznie ściągać podatki. W przeciwnym wypadku górnicy mogliby korzystać z subsydiowanej przez Iran energii elektrycznej. Dzięki ogromnym rezerwom ropy naftowej i gazu ziemnego Iran ma jedne z najtańszych cen energii na świecie.

Krypto lekiem na recesję

Kraj ten jednak nie może sprzedawać swoich zasobów. Irańska gospodarka, w dużym stopniu uzależniona od sprzedaży ropy naftowej krajom, które obawiają się naruszenia amerykańskich sankcji, już od początku roku znajdowała się w głębokiej recesji. W okresie od marca do lipca Iran zmniejszył produkcję ropy naftowej z 3,1 mln baryłek dziennie do 1,9 mln, co jest najniższym wynikiem od 1981 roku. Duża część produkowanej ropy kisiła się w magazynach.

Z czasem jednak kraj zdal sobie sprawę, że nawet gdyby eksport energii został zdławiony sankcjami i zmniejszonym popytem, to mógłby zatrzymać swoje zasoby naturalne i wykorzystać je nie tylko po to, by zezwolić na wydobycie krypto, ale by je promować. Na początku tego roku Iran zezwolił na przemysłowe kopanie Bitcoina w elektrowniach w kraju.

Szczegóły znowelizowanych przepisów są jeszcze w trakcie opracowywania. Iran nie ogłosił jeszcze stawek, po których będzie odkupować od górników BTC.

bitcoin mining w iranie
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.