Obrót 24h
$ -
Obrót 30 dni
$ -
Liczba coinów
-
Bitfinex należy do czołowej dwudziestki giełd kryptowalut o największych dziennych obrotach. W jego ofercie znajdziemy prawie 200 tokenów i altcoinów, handel z dźwignią, usługi pożyczkowe, czy staking. Na liście obsługiwanych tradycyjnych walut znajdują się USD, EUR, GBP i JPY.
Bitfinex należy do tej samej spółki macierzystej co emitent USDT – największego stablecoina na rynku kryptowalut. Poza Tetherem, powiązanym z dolarem, na platformie znajdziemy także stabilne tokeny utrzymujące ceny euro (EURT), renminbi chińskiego w obrocie zagranicznym (CNHT) oraz złota (XAUT).
Korzystanie z platformy wymaga przejścia przez weryfikację klienta (KYC), podczas której należy dostarczyć giełdzie zdjęcie bądź skan dokumentu potwierdzającego tożsamość (prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty), selfie (które pozwoli potwierdzić zdjęcie z dokumentu) oraz potwierdzenie podanego adresu zamieszkania (np. rachunek za prąd wystawiony na nazwisko użytkownika).
Jesteś użytkownikiem Bitfinex?
Oceń swoją giełdę lub podziel się komentarzem
Szukasz innej platformy: sprawdź nasz ranking giełd kryptowalut
Bitfinex od lat znajduje się na podium popularności wśród giełd kryptowalut. Kiedyś był numerem jeden pod względem dziennego wolumenu, jednak rozrastająca się konkurencja zepchnęła go na dalsze miejsca (w sierpniu 2022 roku zajmuje dwunastą pozycję). Mimo to dla wielu osób giełda ta pozostaje wciąż pierwszym kontaktem ze światem kryptowalut. Z drugiej strony plasuje się też w ścisłej czołówce rankingu niefortunnych incydentów i ataków hakerskich.
Bitfinex jest jedną z najstarszych giełd kryptowalut. Pomimo nieszczęść, które na niego spadły, działa nieprzerwanie od 2012 roku. Według początkowego zamysłu miał być platformą do pożyczek w bitcoinach. Szybko jednak rozrósł się i stał giełdą o globalnym zasięgu. Jako miejsce lokalizacji biur Bitfinex’u podawało się Hongkong lub Tajwan, lecz firmy zarządzające jego finansami były zarejestrowane w innych krajach. Aktualnie jako jurysdykcję spółki podawane są Brytyjskie Wyspy Dziewicze.
W chwili gdy giełdy kryptowalut borykały się z trudnościami w pozyskiwaniu partnerów ds. obsługi tradycyjnych walut, jednym z operatorów płynności Bitfinexu stało się panamskie Crypto Capital Corp, któremu powierzono prawie miliard dolarów. Panamska firma założyła spółkę córkę w Michałowicach, w powiecie Pruszkowskim. Crypto sp. z o.o. z kapitałem zakładowym 5000 PLN, utworzyła konto w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Ten rachunek obsługiwał przez miesiące większość operacji Bitfinex’u na świecie.
6 kwietnia 2018 roku, prokuratura zajęła 370 mln USD ulokowanych na skierniewickim koncie. Łącznie przez działania Polski, Portugalii i USA, które powiązały środki z narkotykowymi kartelami, Bitfinex stracił 850 mln USD. Giełda, aby załatać powstałą lukę finansową, pobrała brakujące pieniądze z powiązanego projektu Tether (było to około 600 mln USD). Kiedy informacje o tym wydarzeniu obiegły świat, ceny bitcoina spadły na giełdach o ponad 7%.
Jak pokazuje sytuacja opisana we wcześniejszym akapicie, Bitfinex miewa problemy z bezpieczeństwem organizacyjnym. Poza utratą 850 milionów dolarów, giełda padała też ofiarą dwóch ataków hakerskich. Pierwszego w 2015 i drugiego w 2016 roku. W pierwszym skradziono tylko 1500 BTC, za to w drugim już 120 000 (według ówczesnego kursu BTC były to 72 miliony USD).
Dane podane na stronie giełdy wskazują za to na rozbudowane zabezpieczenia techniczne.
Stosowane są wszystkie elementarne środki bezpieczeństwa, takie jak kodowanie SLL i dwuetapowa weryfikacja. Ponadto giełda posiada system automatycznie wykrywający transakcje odbiegające od normy, dodatkowe narzędzia do autoryzacji dokonywanych operacji, a także możliwość utworzenia listy adresów IP, z których można zalogować się na konto. Klienci mogą też stworzyć listę portfeli, na które da się wyprowadzić środki z giełdy. Niemal wszystkie aktywa (według giełdy 99,5%) są przechowywane na zimnych portfelach.
Włamania hakerskie przyczyniły się do tego, że od 2016 roku Bitfinex przechowuje 99,5% funduszy klientów w zimnych portfelach (cold wallets), wykorzystując przy tym technologię multi-signature, która wymaga więcej niż jednego klucza do autoryzacji realizowanych transakcji.
Podczas logowania do konta obowiązuje dwustopniowa weryfikacja użytkownika – za pomocą mechanizmów 2FA i U2F. Ponadto wysyłane przez system wiadomości email szyfrowane są poprzez PGP. W obrębie platformy działa protokół HTTPS.
Również konta klientów są monitorowane na bieżąco. Wszelkie aktywności na rachunkach podlegają dodatkowym narzędziom do weryfikacji, które obejmują:
W ofercie Bitfinexu znajduje się także dokładne monitorowanie wypłat, które ma na celu powstrzymywanie realizacji potencjalnego ataku. System bezpieczeństwa platformy na bieżąco sprawdza wypłaty według adresu IP i innych wzorców zachowań, które mogą wzbudzać podejrzenia administratorów platformy. Nietypowe działania muszą być dodatkowo autoryzowane przez użytkownika. Poza tym klienci posiadają opcję tworzenia białych list adresów, aby mieć 100% pewności, że wypłaty wysyłane są tylko do konkretnych, z góry określonych lokalizacji.
Opłaty na Bitfinex określane są na podstawie 30-dniowego wolumenu obrotu oraz od statusu oferty (maker bądź taker). Prowizje od transakcji typu maker wahają się od 0,1% do 0,0%, podczas gdy opłaty od transakcji typu taker wynoszą od 0,2% do 0,055%. Najwyższe stawki obejmują wolumeny transakcji do 500 tys. USD miesięcznie. Najniższe prowizje przeznaczone są dla klientów, których miesięczny obrót przekroczy 30 miliardów USD.
Wszystkie depozyty kryptowalutowe są bezpłatne, aczkolwiek wypłaty już nie. Istnieje wiele różnych stawek prowizji w zależności od konkretnej kryptowaluty do wypłaty. W przypadku bitcoina jest to 0,0004 BTC. Przelewy bankowe do (oraz z) giełdy obciążane są opłatą w wysokości 0,1%, a minimalna kwota wpłaty/wypłaty wynosi 60 EUR/USD. W przypadku przelewów ekspresowych prowizja rośnie do 1%. Pełny zakres kosztów znajduje się na stronie giełdy.
Wpłat można dokonywać przy pomocy przelewu bankowego lub transferu środków z portfela kryptowalut. Opcje wypłaty są takie same, ale w przypadku przelewów na konto w banku, obowiązuje minimalny próg wynoszący 60 EUR lub USD. Limity dotyczące wypłat w kryptowalutach są ustalane indywidualnie, w zależności od coina.
Bitfinex to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych giełd kryptowalut na świecie, oferująca handel wieloma różnymi kryptowalutami oraz pary walutowe fiat-krypto.
Aby założyć konto na Bitfinex, odwiedź stronę https://www.bitfinex.com, a następnie kliknij “Załóż konto” w prawym górnym rogu strony. Następnie podaj swoje dane, takie jak adres e-mail, nazwę użytkownika, hasło oraz inne wymagane informacje. Potwierdź swoje konto, korzystając z linku aktywacyjnego wysłanego na Twój adres e-mail.
Po zalogowaniu się na swoje konto, przejdź do sekcji “Portfel” i wybierz kryptowalutę lub walutę, którą chcesz wpłacić. Skopiuj adres depozytu lub wygeneruj nowy, a następnie dokonaj wpłaty z zewnętrznego portfela lub banku.
Aby rozpocząć handel na Bitfinex, przejdź do sekcji “Handel” i wybierz parę walutową, którą chcesz handlować. Wprowadź ilość, cenę i rodzaj zlecenia, a następnie kliknij “Kup” lub “Sprzedaj”, aby złożyć zlecenie.
Aby wypłacić środki z Bitfinex, przejdź do sekcji “Portfel” i wybierz kryptowalutę lub walutę, którą chcesz wypłacić. Wprowadź adres odbiorcy oraz ilość i kliknij “Wypłać”. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zatwierdzić wypłatę.
Opłaty na Bitfinex zależą od poziomu Twojego konta oraz od wolumenu handlu. Opłaty dla osób handlujących do 500 000 USD miesięcznie wynoszą 0,1% dla zleceń typu “market maker” i 0,2% dla zleceń typu “market taker”. Opłaty mogą być niższe dla użytkowników z większym wolumenem handlu.
Tak, Bitfinex oferuje handel z dźwignią finansową dla niektórych par walutowych. Bitfinex umożliwia użytkownikom korzystanie z dźwigni do handlu kontraktami różnicowymi (CFD) oraz kontraktami futures na kryptowaluty. Dźwignia ta może pomóc w zwiększeniu potencjalnych zysków, ale również wiąże się z większym ryzykiem straty środków. Przed rozpoczęciem handlu z dźwignią, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć zasady i ryzyka związane z takim rodzajem inwestowania.
Szokująco dużo dokumentów przy weryfikacji konta, gorzej niż w banku, a tu człowiek chce tylko trochę krypto kupić ;p
Nasz ranking giełd kryptowalut pozwala ocenić nie tylko bezpieczeństwo danej giełdy, ale również poznać opinie jej użytkowników.
Poniżej wyjaśnienie poszczególnych elementów rankingu:
Dodatkowo każda giełda posiada oznaczenia w formie odznak, które symbolizują konkretne zdarzenia i cechy giełdy:
AML/KYC – kwadrat zielony – pełne KYC; kwadrat biały – brak KYC; kwadrat biało/zielony – częściowe KYC.
Lupa – giełda współpracuje z organami podatkowymi i wydaje im dane na temat swoich użytkowników (potwierdzone przypadki).
Atak hakerski lub poważna awaria w ostatnich 30 dniach.
Atak hakerski lub poważna awaria (ponad miesiąc temu).
Atak hakerski lub poważna awaria (ponad 3 miesiące temu).
Atak hakerski lub poważna awaria (ponad pół roku temu).
Brak ataków i awarii w ciągu ostatniego roku
Tarcza – giełda nigdy nie padła ofiarą ataku hakerskiego oraz nie miała poważnych incydentów.
Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.
Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.
Aktualnie brak postów.