Gary Gensler szykuje zemstę za ETF-y na bitcoina? Peter Schiff twierdzi, że tak | Wiadomości | CrypS.

Gary Gensler szykuje zemstę za ETF-y na bitcoina? Peter Schiff twierdzi, że tak

Gary Gensler
W tym artykule:

Znany ekonomista, który podchodzi z dużym sceptycyzmem do kryptowalut, uważa że przewodniczący SEC doprowadzi do powstania nowych przepisów w USA, w następstwie czego rynek bitcoina może mocno ucierpieć. 


  • Peter Schiff przewiduje, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamierza wprowadzić nowe przepisy, których celem ma być znaczne utrudnienie w korzystaniu z bitcoina w tym kraju,
  • To w rezultacie ma się przełożyć na rentowność tego aktywa oraz znaczny wzrost kosztów jego wykorzystywania przy codziennych transakcjach.

SEC weźmie odwet za ETF-y na bitcoina?

Nie jest to już żadną tajemnicą, że przełomowa zgoda, jaką SEC wydała w zeszłym tygodniu wobec 11 wniosków dot. powstania funduszy giełdowych (ETF-ów) śledzących cenę spot bitcoina, jest wynikiem wielu nacisków ze strony zewnętrznych instytucji.

O możliwość wprowadzenia na Wall Street tego typu instrumentu finansowego walczono od ponad dekady, jednakże dopiero dołączenie do tego procesu ze strony BlackRock oraz przegrana SEC w sądzie z Grayscale okazały się gamechangerem, który zapędził regulatora do narożnika na tym ringu.

Sam Gary Gensler przyznał w miniony piątek, że to właśnie decyzja sądu w sprawie wyżej wspomnianego zarządcy aktywami zmusiła dowodzoną przez niego instytucje do tego, by ustąpić.

Przy każdej możliwej okazji szef SEC zaznacza, że nie popierają bitcoina, a związane z nim ETF-y również nie są czymś dobrym. Czy więc Genslerowi i spółce pozostaje już tylko narzekanie, że zostali “przyciśnięci do ściany” i nie mieli żadnego wyjścia, jak zaakceptować otrzymane wnioski?

Peter Schiff twierdzi, że organ nadzorczy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i zamierza wprowadzić nowe regulacje, które znacznie zaszkodzą inwestorom bitcoina.

Myślę, że [Gensler] wkrótce wprowadzi nowe, uciążliwe regulacje dotyczące kryptowalut, które znacznie zwiększą koszty transakcji bitcoinem, jeszcze bardziej podważając jego „użycie” i powodując gwałtowny spadek ceny

– napisał ekonomista.

Czy SEC może zagrozić bitcoinowi?

Postawmy w tym miejscu jednak fundamentalne pytanie, czy SEC posiada taką moc sprawczą, by stworzyć przepisy stricte kierowane do rynku bitcoina? Przecież król kryptowalut wyraźnie został wskazany przez regulatora jako towar, a nie papier wartościowy, stąd zakres nadzoru na tym rynkiem daleko wykracza poza możliwości tej instytucji.

Jednakże w trakcie dyskusji na X, jaka zrodziła się z powyższego wpisu Schiffa, ekonomista wskazał, że prawdopodobnie nowe regulacje odnosiłyby się do kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

No dobrze, ale jak to w dalszym ciągu może odbić się na opłatach transakcyjnych? Wysokość kosztów, jakie musimy ponieść za transfer BTC nie jest zależny od zewnętrznych czynników, tylko bardziej ilości transakcji, które oczekują na dodanie do bloku w sieci Bitcoina, jej przepustowości i ogólnie ruchu na tym blockchainie.

Może Peter Schiff miał na myśli kwestie dotyczące handlu bitcoinem na giełdach, w które to faktycznie SEC może uderzyć w USA. Pozostaje nam oczywiście spekulowanie, że ekonomista już teraz jest w posiadaniu poufnych informacji, które przekazał mu ktoś pracujący dla Genslera w temacie dalszych ruchów tej instytucji.

Gary Gensler

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.