Tak, Gary Gensler znowu to robi! Nie zgadniecie, za co teraz atakuje bitcoina? | Wiadomości | CrypS.

Tak, Gary Gensler znowu to robi! Nie zgadniecie, za co teraz atakuje bitcoina?

Jacek Walewski
Przewodniczący SEC

Gary Gensler, przewodniczący SEC, nadal kąsa bitcoina. I to mimo tego, że zarządzana przez niego Komisja zatwierdziła w środę pierwsze ETF-y bitcoina w USA.


  • Gensler ponownie wypowiedział się o bitcoinie w krytyczny sposób.
  • Wskazał na – jego zdaniem – centralizację BTC i to, że kryptowaluta służy przestępcom.

Gary Gensler znów krytykuje BTC

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w czasie piątkowego wywiadu dla CNBC powiedział, że bitcoin bywa używany przez przestępców. Do tego pozostaje „walorem wysoce spekulacyjnym”.

Myślę, że inwestorzy powinni mieć świadomość, że instrument bazowy [ETF-ów] jest walorem wysoce spekulacyjnym i zmiennym

– powiedział i podkreślił to, co napisał w swoim komunikacie po zatwierdzeniu ETF-ów. Mianowicie, że SEC nie „zatwierdziła” ani „nie popiera” bitcoina.

Wskazał, że bitcoin jest wykorzystywany przez przestępców, pomaga prać pieniądze, finansować terroryzm i uchylać się od sankcji.

Potem wskazał, że ceni innowacje związane z blockchainem jako „systemem księgowym”. Stwierdził też, że zauważa pewną „ironię”.

Pomyślcie 0 tych, którzy twierdzą, że ten tydzień jest historyczny. Teraz możesz kupić [bitcoina] za pośrednictwem tak zwanego produktu będącego przedmiotem obrotu na giełdzie, który jest, cóż, scentralizowany

– wskazał, chyba sugerując, że BTC stało się teraz scentralizowane.

Jak ocenić słowa Genslera?

Czy Gensler ma rację? W przypadku centralizacji BTC warto dodać, że fundusze ETF zapewniają od tego tygodnia dostęp do bitcoinów firmom, które same nie mogą kontrolować coinów i mogą posiadać jedynie aktywa zapakowane w ETF.

Dla nich to ciekawa alternatywa inwestycyjna. Do tego dochodzą mniejsi inwestorzy, dla których barierą jest samodzielne, bezpieczne przechowywanie BTC. Teraz mogą kupić jednostkę ETF-a, a nie „fizycznego” bitcoina, którego trzeba przechowywać w cold wallecie.

Powyższe nie powinno jednak zmienić podejścia bardziej konserwatywnych inwestorów BTC, którzy wyznają słuszną zasadę „nie twoje klucze prywatne, nie twoje bitcoiny”. Innymi słowy, jeżeli ktoś potrafi dobrze zadbać o bezpieczeństwo swoich coinów, powinien to robić, a nie cedować ten obowiązek na giełdy czy nawet emitentów ETF-ów.

Przewodniczący SECreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.