EIP-1559 spalił już 2 miliony ETH | Wiadomości | CrypS.

EIP-1559 spalił już 2 miliony ETH

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?

Według danych z ultrasound.money, największa sieć smart kontraktów spaliła już 2 miliony ETH.

Odkąd Ethereum przeszło przez hard fork London w sierpniu 2021 roku, całkowita podaż ETH znalazła się pod presją deflacyjną. Wraz z aktualizacją wprowadzono bowiem EIP-1559. Mechanizm ten spala część opłat za gaz przy każdej przeprowadzanej transakcji. EIP-1559 został stworzony w celu uregulowania rynku opłat. Wcześniej opłaty Ethereum opierały się na systemie aukcyjnym, który sprawiał, że koszty transakcji były nieprzewidywalne. Dzięki EIP-1559 użytkownicy Ethereum płacą minimalną opłatę za transakcje, zwaną “opłatą podstawową”, i mogą dodać opcjonalny napiwek dla górników, aby ich transakcja została przeprowadzona szybciej w okresach dużego przeciążenia.

Według ultrasound.money, Ethereum spala obecnie nieco ponad 6 ETH na minutę. Duża część z tego jest konsumowana na OpenSea, największej na świecie giełdzie NFT. Wcześniej Uniswap był największym gazożercą w sieci. Jednak boom na rynku NFT sprawił, że to OpenSea zajęła pierwsze miejsce.

Ethereum przygotowuje się do fuzji

Po hard forku London, kolejną ważną aktualizacją protokołu Ethereum jest długo oczekiwane przejście z mechanizmu konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. W ramach tej aktualizacji, zwanej popularnie “połączeniem”, warstwa konsensusu blockchaina (zwana Beacon Chain) połączy się z warstwą wykonawczą (mainnet Ethereum).

Oczekiwanie na połączenie wzrosło w tym tygodniu, ponieważ Ethereum pomyślnie zakończyło próbę tego procesu w sieci testowej Kiln (Tim Beiko z Fundacji Ethereum poinformował, że jeden z klientów nie wyprodukował bloków podczas próby). Jednak fani topowej sieci smart kontraktów odliczali czas do połączenia już przed tym tygodniem. Przejście na Proof-of-Stake ma być bowiem jednym z największych wydarzeń w historii blockchaina. Oprócz wprowadzenia kluczowej zmiany w protokole, polegającej na płaceniu ETH stakerom, a nie górnikom, Ethereum stanie się również o 99,95% bardziej wydajne energetycznie, co powinno być mile widziane zarówno przez społeczność kryptowalutową, jak i mainstream.

Co najważniejsze, gdy fuzja dojdzie do skutku, drastycznie zmniejszy się emisja ETH. Obecnie podaż ETH jest zawyżana o około 4,5% rocznie, aby opłacić górników. Jednak dzięki Proof-of-Stake roczna emisja powinna być bliższa 1%. Ponieważ EIP-1559 rutynowo spala 6 ETH na minutę, szacuje się, że ilość spalonych ETH może przekroczyć ilość nagród wydanych dla walidatorów. W tym momencie ETH stałaby się aktywem deflacyjnym.

Wprawdzie data połączenia nie została jeszcze potwierdzona, wstępnie zakłada się, że nastąpi ono w czerwcu 2022 roku.

Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.