Hard fork London wszedł w życie na Ethereum. Aktualizacja zawiera EIP-1559 | Wiadomości | CrypS.

Hard fork London wszedł w życie na Ethereum. Aktualizacja zawiera EIP-1559

Zerelik Maciej
ethereum eth Kryptowaluty

Ethereum pomyślnie wprowadziło London Hard Fork zawierający długo oczekiwaną aktualizację EIP-1559.

Ethereum wdraża EIP-1559

Ethereum zakończyło swój hard fork nazwany London. Najnowsza aktualizacja blockchaina weszła dziś w życie w bloku 12 965 000.

Aktualizacja wdraża kilka zmian zwanych Ethereum Improvement Proposals. Konkretnie, jest to EIP-3198, EIP-3529, EIP-3541 i EIP-3554. Najbardziej znacząca jest jednak aktualizacja EIP-1559, która zyskała największe poparcie społeczności.

EIP-1559 ma na celu usprawnienie opłat za gaz w Ethereum poprzez wprowadzenie opłaty bazowej. Oznacza to, że dostawcy portfeli i użytkownicy będą znali cenę transakcji z góry (wcześniej użytkownicy musieli składać górnikom oferty, co oznaczało, że wielu z nich przepłacało lub zaniżało cenę, aby dodać swoje transakcje do następnego bloku).

Rosnące opłaty za gaz spowodowały wiele zatorów na Ethereum, który jest obecnie najczęściej używanym publicznym blockchainem. Powszechnym błędnym przekonaniem wśród społeczności kryptowalutowej jest to, że aktualizacja zmniejszy opłaty za gaz. Bardziej precyzyjne jest stwierdzenie, że złagodzi ona zmienność opłat za gaz. Podczas gdy EIP-1559 nie zmniejszy drastycznie kosztów korzystania z sieci, sprawi, że opłaty będą bardziej przewidywalne dla użytkowników, a tym samym poprawi ogólne doświadczenie.

EIP-1559 został po raz pierwszy zaproponowany w 2018 roku w celu ulepszenia modelu opłat opartego na aukcjach Ethereum, chociaż Vitalik Buterin omówił wczesne pomysły związane z aktualizacją na blogu Ethereum w 2016 roku.

Opłata bazowa to minimalny koszt potrzebny do tego, aby każda transakcja na Ethereum została dodana do następnego bloku. Opłata za każdą transakcję będzie się zmieniać w zależności od przepustowości sieci. Co więcej, rozmiary bloków Ethereum mogą teraz podwoić się do 25 milionów jednostek zgodnie z zapotrzebowaniem sieci.

Wyrównanie inflacji ETH dzięki spalaniu opłat

EIP-1559 wprowadza również fundamentalną zmianę w polityce monetarnej Ethereum. Opłata bazowa od każdej transakcji, która jest wypłacana w ETH, zostanie spalona i usunięta z obiegu. Wcześniej górnicy otrzymywali opłatę transakcyjną, ale EIP-1559 obniża motywację górników do manipulowania siecią poprzez zmianę kolejności bloków, co z kolei zmniejsza MEV (inaczej zwaną Maximal Extractable Value).

Górnicy otrzymają jedynie napiwek, który zostanie dodany do opłaty bazowej, co pomoże im podjąć decyzję, które transakcje traktować priorytetowo w nowym bloku. Spalenie opłaty będzie dodawać presję deflacyjną na ETH. Jeśli sieć Ethereum zarejestruje wystarczającą aktywność, może to uczynić ETH pierwszym deflacyjnym aktywem kryptowalutowym. Justin Drake, badacz kryptografii w Ethereum Foundation, stwierdził, że różne rozwiązania skalowania blockchaina powinny zwiększyć tempo spalania opłat. Dodał też, że byłoby to „niezwykle bycze” zjawisko.

Narracja dotycząca presji deflacyjnej ETH również nadała temu aktywowi byczy impet w ostatnich tygodniach. ETH jest obecnie notowany na poziomie około 2850 USD, co stanowi ponad 50% wzrost od najniższych poziomów około 1750 USD odnotowanych 20 lipca.

ETH spaliło już 9 mln USD

Od czasu wprowadzenia hard forka London, sieć spaliła już 3100 ETH o wartości prawie 9 mln USD. Do łańcucha zostało już dodanych kilkanaście deflacyjnych bloków, w których ilość spalonego ETH jest wyższa niż nagrody za blok (2 ETH).

Według danych z ultrasound.money, jednymi z największych wypalaczy ETH do tej pory były Uniswap, OpenSea i Tether. Pierwszy na liście liderów jest jednak tajemniczy projekt „$LONDON Gift”, który wydaje się być poświęcony świętowaniu hard forka London

Podczas gdy utrzymanie tempa ponad 2 ETH na blok jest konieczne, aby podaż Ethereum uległa deflacji, EIP-1559 jest pierwszym krokiem na drodze Ethereum do deflacyjnej polityki monetarnej. Podczas gdy w obecnym mechanizmie konsensusu Proof-of-Work Ethereum nadal płaci górnikom ponad 12 000 ETH każdego dnia, eksperci uważają, że w mechanizmie Proof-of-Stake walidatorzy będą otrzymywać około 1 000 ETH każdego dnia. W tym momencie, przy założeniu podobnego wykorzystania sieci, ETH stanie się aktywem deflacyjnym.

 

ethereum eth