Dobra wiadomość dla traderów z UE! Część przepisów w ramach MiCA zostanie złagodzona
W zeszłym roku Unia Europejska przegłosowała pakiet MiCA, który ma regulować rynek kryptowalut w regionie. Okazuje się, że przepisy wejdą w życie, ale w innej wersji.
- MiCA będzie zawierała przepisy, które zliberalizują wejście na europejski rynek zagranicznych podmiotów,
- To dobra wiadomość dla doświadczonych inwestorów.
MiCA w nowej wersji
MiCA to część większego zestawu przepisów finansowych znanych jako DORA. Choć rynek kryptowalut pochwalił już samą idee, by regulować branżę, pojawiły się też opinie, że niektóre zapisy prawa są zbyt restrykcyjne. Przed nami jeszcze pewne konsultacje w sprawie MiCA. Odbędą się w kwietniu, zanim pierwsza część pakietu wejdzie w życie w czerwcu 2024 r. Całość ma zacząć obowiązywać w grudniu br.
W dokumencie przedstawionym przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) uwzględniono wcześniejsze opinie dotyczące spółek działających poza UE i w razie potrzeby postanowiono zrobić dla nich wyjątki.
O co chodzi? Wcześniej organ chciał zakazać firmom spoza UE oferowania aktywów i usług obywatelom UE. To ma się zmienić. Zagraniczne podmioty będą mogły działać na terenie Wspólnoty jeżeli nastąpi “odwrotne pozyskiwanie klientów”.
Pozwoli to doświadczonym inwestorom poszukującym niszowych projektów na legalne inwestowanie w takie inicjatywy, jednocześnie chroniąc niedoświadczonych traderów przed możliwymi konsekwencjami kontaktów z firmami, w przypadku których odwołanie się do prawa może być trudniejsze.
Innymi słowy, firmy spoza UE będą mogły współpracować z lokalnymi klientami, ale będą miały na tym polu ograniczone pole działania – zwłaszcza pod kątem pozyskiwania klienteli.
ESMA podkreśliła wcześniej, że świadczenie usług lub działalności związanej z kryptowalutami przez firmę z państwa trzeciego jest ściśle ograniczone na mocy MiCA do przypadków, w których taka usługa jest inicjowana z własnej, wyłącznej inicjatywy klienta. Wyłączenie to należy rozumieć jako bardzo wąsko określone […] i nie można go zakładać ani wykorzystywać do obejścia MiCA
– czytamy w komunikacie władz UE.
ESMA prosi inwestorów o pomoc
ESMA rekomenduje przy tym inwestorom zapoznanie się z dokumentem z nowymi propozycjami i przesłanie wszelkich wniosków w jego sprawie do 29 kwietnia, kiedy te zostaną omówione przez organy regulacyjne.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.