Do Kwon z zarzutem oszustwa już kilka godzin po aresztowaniu

Do Kwon z zarzutem oszustwa już kilka godzin po aresztowaniu

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Do Kwon z zarzutami kilka godzin po aresztowaniu

CEO Terraform Labs niewiele po aresztowaniu musi zmierzyć się z zarzutami o oszustwo w Korei Południowej.


Do Kwon, CEO Terraform Labs został oskarżony o oszustwo przez prokuratorów Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku, już kilka godzin po tym, jak został podobno aresztowany w Czarnogórze – podaje Cointelegraph. Prawdopodobnie 31-letniemu przedsiębiorcy postawiono 8 oddzielnych zarzutów, a w tym o oszustwo w zakresie towarów, oszustwo w zakresie papierów wartościowych, oszustwo przewodowe oraz spisek w celu oszukania i zaangażowania się w manipulację rynkiem.

Kwon zgodził się z innymi, aby oszukać nabywców kryptowalut wyemitowanych przez TFL, wprowadzając tych nabywców w błąd co do skuteczności mechanizmu algorytmicznego, który rzekomo zapewniał stabilność ceny UST poprzez fałszywe oświadczenia i manipulację rynkiem – napisano w zgłoszeniu.

Amerykańscy prokuratorzy twierdzą, że Do Kwon złożył serię fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń podczas wywiadu telewizyjnego, który został m.in. przekazany do Południowego Dystryktu Nowego Jorku. Dotyczyły stopnia, w jakim blockchain Terra został przyjęty przez użytkowników. Stwierdzono także, że Kwon “skontaktował się z przedstawicielami amerykańskiej firmy handlowej i inwestycyjnej” w celu uzyskania pomocy w zmianie ceny rynkowej UST, co firma zapewniła.

Zarzuty wobec Do Kwona

Pozostałe cztery zarzuty rzekomo odnoszą się do wprowadzających w błąd oświadczeń dotyczących skuteczności stablecoina TerraClassicUSD (USTC) w utrzymaniu jego peg z dolarem amerykańskim oraz domniemanym zaangażowaniem Do Kwona w strategie handlowe, które miały na celu zmianę ceny rynkowej USTC.

Zgłoszenie pojawia się niewiele po tym, jak 23 marca Filip Adzic, minister spraw wewnętrznych Czarnogóry poinformował, że Do Kwon został zatrzymany na lotnisku w Podgoricy z fałszywymi dokumentami:

Czarnogórska policja zatrzymała osobę podejrzaną o bycie jednym z najbardziej poszukiwanych uciekinierów, obywatela Korei Południowej Do Kwona, współzałożyciela i dyrektora generalnego Terraform Labs z siedzibą w Singapurze. (…) Były „król kryptowalut”, który stoi za stratami przekraczającymi 40 mld USD, został zatrzymany na lotnisku w Podgoricy ze sfałszowanymi dokumentami, a poszukiwany jest przez Koreę Południową, USA i Singapur. Czekamy na oficjalne potwierdzenie tożsamości.

Południowokoreańscy prokuratorzy w grudniu ubiegłego roku podejrzewali, że Do Kwon może ukrywać się w Serbii, z którą Korea Południowa nie podpisała umowy o ekstradycji. W czasie przeszukania jego bagażu znaleziono sfałszowane belgijskie dokumenty podróży wraz z trzema laptopami i pięcioma telefonami komórkowymi, które zostały odebrane, podała Pobjeda.

We wrześniu 2022 roku Interpol opublikował tzw. czerwoną notę, która jest międzynarodowym nakazem aresztowania Do Kwona w zw. z jego udziałem w upadku ekosystemu Terra Luna (LUNC) i Terra USD (USTC). 20 października południowokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych oficjalnie anulowało paszport Do Kwona dzień po tym, jak nie oddał on swojego paszportu po nakazie z 6 października.

Do Kwon z zarzutami kilka godzin po aresztowaniu

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.