Cryptowisser: w 2020 roku zamknięto 75 giełd kryptowalut
Według raportu, przygotowanego przez analityków z Cryptowisser, w 2020 roku przestało istnieć 75 giełd kryptowalut. Liczba ta jest aż o 56% większa niż w całym ubiegłym roku.
Do tworzonego przez Cryptowisser zestawienia “Exchange Graveyard” (Cmentarzyska Giełd Kryptowalut) dołączyło w tym roku 75 pozycji. Badacze prowadzą listę wszystkich kończących działalność platform wraz z przyczyną ich “śmierci”.
We share our insights on the competitive landscape for crypto exchanges on @bitcoincom today – check it out! ??#crypto #cryptoexchange #cryptocurrencyhttps://t.co/YEWxcTDanC
— Cryptowisser (@MrCryptowisser) October 5, 2020
Dlaczego giełdy kryptowalut upadają?
W relacji prasowej, zamieszczonej na łamach news.bitcoin.com, zauważano, że branża kryptowalut notuje ciągły wzrost, jednak giełdy działają na silnie konkurencyjnym i nasyconym rynku. Ponadto na ich funkcjonowanie wpływają częste zmiany w regulacjach. Giełdy kryptowalut “umierają” z powodu dobrowolnego zamknięcia, wewnętrznych oszustw, hacków, tajemniczych zniknięć oraz działań władz w poszczególnych krajach. Nie bez wpływu pozostaje także silna konkurencja, niekoniecznie z tego samego segmentu rynku.
Konkurencja dla scentralizowanych giełd
Najczęściej upadają scentralizowane giełdy kryptowalut. Za ich wypychanie z rynku odpowiadają 3 grupy konkurentów. Wśród nich Cryptowisser wyróżnia DEX’y, giełdy instrumentów pochodnych oraz niekryptograficzne alternatywy.
Serwery DEX’ów, czyli zdecentralizowanych giełd kryptowalut, są często rozproszone po całym świecie co czyni je odporniejszymi na ataki hakerów. Cryptowisser wskazuje również, że zazwyczaj oferują one niższe prowizje i mogą obsłużyć większe wolumeny. Przykładem ich rosnącej popularności są wyniki platformy Uniswap, która pod względem obrotów, wyprzedziła w ostatnim czasie Coinbase.
Giełdy instrumentów pochodnych stają się coraz silniejsze na rynku. Gwałtowny wzrost zainteresowania, który przeżywają, wynika z atrakcyjnych (lecz ryzykownych) możliwości pomnażania kapitału. Instrumenty pochodne wyceniane na podstawie innych aktywów, w tym przypadku poszczególnych kryptowalut, oferują czerpanie zysków z rynkowych wahań, bez kupowania samych cyfrowych aktywów.
Ostatnia grupa czyli krypto-podobne alternatywy, pojawiła się w obliczu coraz prostszego dostępu do kryptowalut. Zdaniem Cryptowisser’a stają się one coraz powszedniejsze i prostsze w obsłudze. Jednocześnie na rynku usług finansowych pojawia się dużo interesujących alternatyw inwestycyjnych.
Ciaśniejsze regulacje
Wraz z rozwojem branży rośnie potrzeba jej regulacji. W niektórych przypadkach idą one jednak zbyt daleko, zwłaszcza dla mniejszych giełd kryptowalut. Za przykład przytoczono platformę NLexch, która ogłosiła zamknięcie w związku z wysokimi opłatami, wymaganymi na etapie rejestracji przez holenderskie władze.
Raport zamyka konkluzja, że scentralizowana giełda potrzebuje unikalnej przewagi, aby wybić się w obecnych warunkach rynkowych. W przeciwnym wypadku grozi jej dołączenie do Cmentarzyska Giełd Kryptowalut.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.