Cryptowisser: w 2020 roku zamknięto 75 giełd kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Cryptowisser: w 2020 roku zamknięto 75 giełd kryptowalut

Michał Misiura
Cryptowisser - 75 giełd kryptowalut na cmentarzysku giełd

Według raportu, przygotowanego przez analityków z Cryptowisser, w 2020 roku przestało istnieć 75 giełd kryptowalut. Liczba ta jest aż o 56% większa niż w całym ubiegłym roku. 

Do tworzonego przez Cryptowisser zestawienia „Exchange Graveyard” (Cmentarzyska Giełd Kryptowalut) dołączyło w tym roku 75 pozycji. Badacze prowadzą listę wszystkich kończących działalność platform wraz z przyczyną ich „śmierci”.

Dlaczego giełdy kryptowalut upadają?

W relacji prasowej, zamieszczonej na łamach news.bitcoin.com, zauważano, że branża kryptowalut notuje ciągły wzrost, jednak giełdy działają na silnie konkurencyjnym i nasyconym rynku. Ponadto na ich funkcjonowanie wpływają częste zmiany w regulacjach. Giełdy kryptowalut „umierają” z powodu dobrowolnego zamknięcia, wewnętrznych oszustw, hacków, tajemniczych zniknięć oraz działań władz w poszczególnych krajach. Nie bez wpływu pozostaje także silna konkurencja, niekoniecznie z tego samego segmentu rynku.

Konkurencja dla scentralizowanych giełd

Najczęściej upadają scentralizowane giełdy kryptowalut. Za ich wypychanie z rynku odpowiadają 3 grupy konkurentów. Wśród nich Cryptowisser wyróżnia DEX’y, giełdy instrumentów pochodnych oraz niekryptograficzne alternatywy.

Serwery DEX’ów, czyli zdecentralizowanych giełd kryptowalut, są często rozproszone po całym świecie co czyni je odporniejszymi na ataki hakerów. Cryptowisser wskazuje również, że zazwyczaj oferują one niższe prowizje i mogą obsłużyć większe wolumeny. Przykładem ich rosnącej popularności są wyniki platformy Uniswap, która pod względem obrotów, wyprzedziła w ostatnim czasie Coinbase.

Giełdy instrumentów pochodnych stają się coraz silniejsze na rynku. Gwałtowny wzrost zainteresowania, który przeżywają, wynika z atrakcyjnych (lecz ryzykownych) możliwości pomnażania kapitału. Instrumenty pochodne wyceniane na podstawie innych aktywów, w tym przypadku poszczególnych kryptowalut, oferują czerpanie zysków z rynkowych wahań, bez kupowania samych cyfrowych aktywów.

Ostatnia grupa czyli krypto-podobne alternatywy, pojawiła się w obliczu coraz prostszego dostępu do kryptowalut. Zdaniem Cryptowisser’a stają się one coraz powszedniejsze i prostsze w obsłudze. Jednocześnie na rynku usług finansowych pojawia się dużo interesujących alternatyw inwestycyjnych.

Ciaśniejsze regulacje

Wraz z rozwojem branży rośnie potrzeba jej regulacji. W niektórych przypadkach idą one jednak zbyt daleko, zwłaszcza dla mniejszych giełd kryptowalut. Za przykład przytoczono platformę NLexch, która ogłosiła zamknięcie w związku z wysokimi opłatami, wymaganymi na etapie rejestracji przez holenderskie władze.

Raport zamyka konkluzja, że scentralizowana giełda potrzebuje unikalnej przewagi, aby wybić się w obecnych warunkach rynkowych. W przeciwnym wypadku grozi jej dołączenie do Cmentarzyska Giełd Kryptowalut.

Cryptowisser - 75 giełd kryptowalut na cmentarzysku giełdreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.